23 listopada 2021

Awaria systemu wtrysku - czy można jechać

Awaria systemu wtrysku - czy można jechać
Awaria systemu wtrysku - czy można jechać

W przypadku awarii systemu wtrysku lepiej jest nie zwlekać z wizytą u mechanika. Co prawda zapalenie się kontrolki sygnalizującej o tej awarii nie oznacza jeszcze, że nie wolno nam kontynuować jazdy, ale zdecydowanie powinniśmy potraktować to na poważnie. Dalsza jazda samochodem przez kolejne setki kilometrów może okazać się katastrofalna w skutkach dla prawidłowej eksploatacji jednostki napędowej.

Kontrolka systemu wtrysku - check engine czy można jeździć

Pomarańczowa kontrolka w kształcie silnika lub z napisem check engine jest bardzo łatwo zauważalna, lecz niestety, bardzo duża część kierowców tak przywykła do jej widoku, że często nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. Zazwyczaj zapala się ona wtedy, gdy mamy do czynienia z problemami z zapłonem, złą mieszanką paliwowo-powietrzną, zalanym katalizatorem czy też uszkodzeniami mechanicznymi silnika. Oprócz tego może dojść do uszkodzenia pompy paliwowej lub zatkania się filtra paliwa, co również spowoduje włączenie kontrolki.

Z kolei do częstszych sytuacji należy zanieczyszczenie elementów wtrysku paliwa, czyli wtryskiwaczy. Jeśli zostaną one zablokowane zbyt dużą ilością osadów, poprawny przepływ paliwa zostanie zaburzony, co łatwo będzie można odczuć podczas zwykłego użytkowania pojazdu.

Kontrolka systemu wtrysku
Kontrolka systemu wtrysku

Awaria systemu wtrysku, co to znaczy - objawy

Podczas awarii systemu wtrysku będzie można zauważyć szereg niepokojących objawów, takich jak nierówna praca silnika, wibrowanie lub falowanie obrotów na biegu jałowym, a czasami także i zwiększone dymienie i spadki mocy w trakcie jazdy. Warto mieć na uwadze fakt, że bywają sytuacje, kiedy kontrolka silnika zapala się po zatankowaniu złej jakości paliwa. Wtedy możliwe, że wystarczy zatankować lepsze paliwo, a problem minie.

Nie zawsze jednak jest to taka prosta sprawa. Jeśli uszkodzeniu uległ układ zasilania paliwem, konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki układu w sprawdzonym serwisie. Doświadczony mechanik dzięki wykorzystaniu specjalistycznych maszyn testowych będzie w stanie szybko odnaleźć przyczynę problemu, a także ją wyeliminować.