02 listopada 2021

Ciśnienie wtrysku Common Rail

Odpowiedni poziom ciśnienia wtrysku Common Rail jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu paliwowego i silnika. Gdy z jakiegoś powodu ta wartość odbiega od normy, a w układzie panuje na przykład za niskie ciśnienie Common Rail na wolnych obrotach, może to powodować trudności z rozruchem, a nawet zupełnie unieruchomić pojazd. Jakie są więc najczęstsze przyczyny występowania tego zjawiska?

Za nieprawidłowy stan ciśnienia w układzie paliwowym zazwyczaj odpowiada uszkodzona pompa wtryskowa. Pompa CR ma za zadanie wytworzyć odpowiednio wysokie ciśnienie paliwa niezbędne do właściwej pracy silnika. Paliwo pod ciśnieniem jest utrzymywane w listwie wtryskowej, skąd następnie trafia do wtryskiwaczy. Ciśnienie sięgające nawet 2500 barów pozwala lepiej rozpylać paliwo, co zapewnia łagodniejsze spalanie. Pełni więc ona kluczową rolę w zasilaniu jednostki napędowej.

Ciśnienie wtrysku Common Rail
Ciśnienie wtrysku Common Rail

Oprócz tego winę za ten stan rzeczy często ponoszą także rozregulowane wtryskiwacze. Jeśli ciśnienie otwarcia wtrysku jest niewystarczające, podzespół nie będzie w stanie podawać paliwa do komory spalania. W niektórych przypadkach będzie to powodowało całkowity brak możliwości uruchomienia pojazdu.

Warto pamiętać, że układy Common Rail 3 lub 4 generacji będą różnić się znacząco pod względem panującego w nich ciśnienia. Aby ustalić, co tak naprawdę stoi za tym problemem, konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki w sprawdzonym serwisie.

Common Rail diesel - naprawa lub wymiana

Podczas naprawy elementów układu CR, jak wtryskiwacze lub pompa wtryskowa, poddaje się je gruntownemu wyczyszczeniu, wymienia ich zużyte części oraz starannie reguluje ich wszystkie parametry. Pozwala to w bardzo krótkim czasie przywrócić pełną sprawność podzespołów oraz ich fabryczne wartości testowe.

Common Rail diesel - naprawa lub wymiana
Common Rail diesel - naprawa lub wymiana

Niestety regeneracja nie zawsze jest możliwa. W takim przypadku konieczna będzie wymiana uszkodzonych wtryskiwaczy lub pompy. Nie musimy jednak od razu decydować się na zakup nowych podzespołów, gdyż zregenerowane elementy wykazują równie dobrą charakterystykę pracy, przy znacznie niższej cenie.