20 Grudzień 2021

Co daje czyszczenie wtryskiwaczy?

Co daje czyszczenie wtrysków Common Rail?
Co daje czyszczenie wtryskiwaczy?

Czyszczenie wtrysków w Dieslach Common Rail okaże się pomocne, jeżeli wykazują one objawy zabrudzenia, lecz jedynie w sytuacji, gdy zostanie właściwie przeprowadzone. Na awarię wtrysków wynikającą z obecnych w ich elementach zabrudzeń pomoże czyszczenie wtryskiwaczy w serwisie. Jest to metoda bardzo skuteczna, ponieważ w celu wyczyszczenia podzespół jest demontowany na części pierwsze, a następnie poddawany czyszczeniu w myjce ultradźwiękowej. Jej działanie umożliwia usunięcie z powierzchni wtrysków wszelkich osadów i nagarów, przy czym sposób ten nie wpływa negatywnie na stan techniczny mytych elementów. Użytkownicy Diesli uciekają się także do innych metod na zabrudzone wtryskiwacze; wśród tych sposobów wymienić należy ich płukanie za pomocą różnorodnych dostępnych na rynku preparatów lub za pomocą nafty. O skuteczności wymienionych alternatywnych metod napiszemy w kolejnych częściach artykułu.

Czyszczenie wtryskiwaczy silnika Diesla – kiedy może pomóc? - Czyszczenie wtryskiwaczy diesel forum

Dostępna w serwisach usługa, jaką jest czyszczenie wtrysków do Diesla, pomoże wówczas, gdy praca wtryskiwaczy jest zaburzona wskutek nagromadzenia w nich zabrudzeń. Zazwyczaj wtryski są dosłownie oblepione resztkami niespalonego paliwa oraz zanieczyszczeniami, które wraz z upływem czasu coraz mocniej przywierają do konstrukcji wtryskiwaczy Common Rail. Czyszczenie wtrysków preparatami dostępnymi na rynku najczęściej okazuje się wówczas bezskuteczne, ponieważ wykazują one zbyt słabe właściwości. Zamiast wydawania pieniędzy na kolejne środki warto zainteresować się czyszczeniem, sprawdzeniem i regulacją wtryskiwaczy w serwisie.

1. Czyszczenie wtryskiwaczy - zabieg ostatniej szansy - Czyszczenie wtryskiwaczy ultradźwiękami

Ultradźwięki, za pomocą których w specjalnej myjce czyszczone są wtryskiwacze Common Rail, umożliwiają usunięcie nawet najbardziej zapieczonych nagarów i osadów zgromadzonych na poszczególnych elementach wtrysku. Czyszczenie wtrysków stanowi także początkowy etap ich regeneracji w naszym serwisie, możesz mieć zatem pewność, że usługa zostanie zrealizowana według najwyższych standardów. Umieszczone w specjalnym roztworze podzespoły są poddawane działaniu ruchomych cząsteczek, a po wyjęciu z myjki wyglądają praktycznie jak nowe. Później wystarczy zweryfikować obecne uszkodzenia mechaniczne oraz wymienić zużyte części, a następnie przetestować wtryskiwacz na stole probierczym, sprawdzając tym samym, czy jest on już gotowy do ponownego montażu w pojeździe.

2. Czyszczenie wtryskiwaczy za pomocą Liqui Moly Diesel - Liqui Moly czyszczenie wtryskiwaczy opinie

Środkiem, który w naszej opinii ma profilaktyczne działanie czyszczące, jest np. Liqui Moly Diesel Spulung. Zgodnie z zapewnieniami producenta jest on preparatem usuwającym osady nagromadzone nie tylko we wtryskiwaczach, ale także w pompie wtryskowej oraz w komorze spalania. Dodatkowo preparat wykazuje działanie antykorozyjne, więc zabezpiecza elementy, do których się przedostaje, przed rdzewieniem. Warto w tym miejscu podkreślić, że takie czyszczenie wtryskiwaczy bez ich demontażu nie sprawdzi się w przypadku nagromadzonych od długiego czasu zabrudzeń. Zastosowanie tego środka okaże się pomocne jedynie wówczas, gdy kierowca umiejętnie eksploatuje Diesla CR, a środku typu Liqui Moly traktuje jako dodatki lekko poprawiające kondycję wtryskiwaczy.

3. Czyszczenie wtryskiwaczy za pomocą K2 Diesel Dictum - Preparat do czyszczenia wtryskiwaczy Diesla common rail

Innym preparatem stanowiącym sposób na zabrudzone wtryskiwacze Common Rail jest preparat K2 Diesel Dictum. Producent zapewnia, że po zastosowaniu tego specyfiku samochód będzie mniej dymił, spalał mniej paliwa, zoptymalizuje spalanie silnika oraz - co najważniejsze - usunie zabrudzenia zgromadzone wskutek eksploatacji wtrysków. Jego działanie jest niemalże identyczne, jak wszystkich pozostałych preparatów dostępnych na rynku. Wtrysków nie musisz demontować, wystarczy wprowadzić płyn do układu. Czyszczenie wtryskiwaczy na własną rękę niesie także za sobą pewne zagrożenie, ponieważ nieumiejętne zastosowanie preparatu może doprowadzić do zablokowania końcówek wtrysków, co finalnie musi zakończyć się ich wymianą lub regeneracją (o ile jest jeszcze ona możliwa).

4. Test preparatu do czyszczenia wtryskiwaczy - STP do czyszczenia wtryskiwaczy opinie

Test preparatu do czyszczenia wtrysków CR
Test preparatu do czyszczenia wtryskiwaczy

Stosunkowo niedrogi preparat do czyszczenia wtrysków w Dieslu, jakim jest środek STP, to produkt często kupowany przez kierowców. Zazwyczaj taki zakup jedynie poprzedza wizytę w serwisie, więc cenę zakupionego środka należy po prostu zsumować z kosztem wymiany wtryskiwaczy lub regeneracji. STP oraz preparaty o pokrewnym działaniu z pewnością mogą polepszyć funkcjonowanie układu Common Rail i silnika, lecz nie zastąpią naprawy. Należy mieć to na uwadze, ponieważ jazda niesprawnym samochodem niesie za sobą wiele niebezpieczeństw wynikających z ograniczonych możliwości pojazdu.