20 czerwca 2022

Co daje regulacja pompowtryskiwaczy?

Co daje regulacja pompowtrysków?
Co daje regulacja pompowtryskiwaczy?

Prawidłowa regulacja pompowtryskiwaczy przekłada się na równomierne działanie silnika, odpowiedni poziom spalania i zużywania paliwa oraz na ogólny komfort jazdy. Regulacja pompowtrysków odbywa się zgodnie z procedurami producenta, co umożliwia tymże podzespołom najbardziej wydajną pracę, dobry stan techniczny, a przez to przewidywaną żywotność. Mając na uwadze powyższe, tego typu czynność należy powierzyć mechanikom, którzy specjalizują się w układach paliwowych Diesli, znają poprawne parametry pompowtrysków i dysponują odpowiednimi narzędziami. Warto też wiedzieć, że parametry pompowtrysków różnią się między sobą, dlatego każdy z osobna wymaga indywidualnego ustawiania, co zdeterminowane jest przez ilość oraz średnicę otworków znajdujących się wewnątrz rozpylacza. Pompowtryskiwacze nie wymagają kodowania IMA, jak to jest w przypadku wtryskiwaczy Common Rail. Dlatego też to odpowiednia regulacja nadaje ostateczny charakter dawki paliwa.

Pytanie do znawców TDI PD / regulacja pompowtryskiwaczy – Źle ustawione pompowtryski objawy

Regulacja pompowtryskiwaczy determinuje dawkę paliwa, więc konsekwencji przekłada się na równą pracę silnika. Prawidłowa regulacja zapewnia także planowaną żywotność pompowtrysków oraz ich dobry stan techniczny. Zdarza się jednak, że regulacja zostaje przeprowadzona nieprawidłowo, tj. z użyciem niewłaściwych narzędzi czy też niezgodnie z zadanymi wartościami. Wówczas pompowtryski spowodują większe dymienie, co za tym idzie, większą emisję spalin, falowanie obrotów, nierówną pracę silnika, który zacznie szarpać i głośniej działać. Objawem źle ustawionych pompowtrysków będzie też trudność uruchomienia samochodu, jak też jego nagłe gaśnięcie. Mając więc pojazd z układem paliwowym PD, należy wiedzieć jak prawidłowo go eksploatować i od czego psują się pompowtryskiwacze.

1. Regulacja pompowtryskiwaczy – jak wygląda i ile kosztuje? – Kalibracja pompowtryskiwaczy

Regulacja czy też kalibracja pompowtryskiwaczy polega na prawidłowym ustawieniu trzech podstawowych parametrów decydujących o charakterze dawki. Podczas naprawy mechanicy regulują więc ciśnienie otwarcia iglicy, nacisk sprężyny zaworka, a także szczelinę zaworka. Koszt tej usługi znajdziemy w cenniku, który jest do wglądu Klientów na stronie internetowej serwisu. Kalibracja jest obowiązkowym etapem naprawy, a jej poprawność gwarantuje równą pracę jednostki napędowej.

Regulacja pompowtrysków – jak wygląda i ile kosztuje?
Regulacja pompowtryskiwaczy – jak wygląda i ile kosztuje?

2. Montaż i regulacja pompowtryskiwaczy w silnikach TDI i SDI – Regulacja pompowtryskiwaczy 1.9 tdi

Należy pamiętać, że aby pompowtryski mogły działać prawidłowo, konieczna jest kalibracja z zachowaniem parametrów producenta, a także poprawna instalacja tych podzespołów w gniazdach. Każdy pompowtrysk reguluje się osobno, jednak nie wymagają one wyrównywania dawki czyli nadawania kodów IMA. O ostatecznym charakterze dawki oleju napędowego decyduje regulacja trzech parametrów wspomnianych w powyższym artykule.