06 lipca 2022

Co jest przyczyną uszkodzenia wtryskiwaczy?

Do najczęstszych przyczyn uszkodzenia wtryskiwaczy zalicza się: zużycie eksploatacyjne elementów składowych, tankowanie paliwa o kiepskich właściwościach smarnych i ochronnych, zastosowanie nieodpowiednich narzędzi w czasie naprawy, nieumiejętny montaż i demontaż.

Co jest przyczyną uszkodzenia wtryskiwaczy?
Co jest przyczyną uszkodzenia wtryskiwaczy?

Do najczęstszych przyczyn uszkodzenia wtryskiwaczy zalicza się: zużycie eksploatacyjne elementów składowych, tankowanie paliwa o kiepskich właściwościach smarnych i ochronnych, zastosowanie nieodpowiednich narzędzi w czasie naprawy, nieumiejętny montaż i demontaż. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nowoczesne Diesle są naprawdę mało odporne na różnego rodzaju usterki, dlatego wymagają odpowiedniego użytkowania i dodatkowej dbałości. Zalecane jest stosowanie dodatków do paliwa czyszczących wtryski, zapełnianie baku sprawdzonym paliwem oraz naprawa realizowana wyłącznie z wykorzystaniem właściwych narzędzi. Decydując się więc na zakup samochodu napędzanego Dieslem, warto wiedzieć, od czego psują się wtryskiwacze i jak odpowiednio dbać o te elementy układu paliwowego, aby służyły nam w pełni sprawne jak najdłużej.

Objawy awarii wtryskiwaczy w nowoczesnym silniku diesla – Uszkodzony wtrysk diesel objawy

Uszkodzone wtryskiwacze Common Rail wiążą się z pewnymi niedogodnościami w czasie jazdy, które powinny zwrócić naszą uwagę. Należą do nich: trudność uruchomienia auta, szarpania silnika podczas podróży, nietypowe falowanie obrotów czy większe dymienie z wydechu. Taką usterkę rozpoznamy też po znacznym spadku parametrów użytkowych samochodu, hałasie dochodzącym spod maski, a czasem też, po większym zużyciu paliwa. Uszkodzony wtryskiwacz należy jak najszybciej zdiagnozować i naprawić, aby awaria nie objęła kolejnych, ważnych części samochodowych.

1. Przyczyny awarii wtryskiwaczy – dlaczego wtryski się psują? – Uszkodzona cewka wtryskiwacza objawy

Wtryskiwacze psują się przede wszystkim dlatego, że w czasie użytkowania samochodu, dochodzi do zużycia się elementów takich, jak uszczelki, podkładki czy iglica. Podzespoły te pracują pod ogromnymi obciążeniami, więc ich okres eksploatacyjny kończy się w okolicach 150 tys. przejechanych kilometrów. Niestety czynnik ludzki też często zawodzi i sami przyczyniamy się do krótszej trwałości wtrysków, tankując złe jakościowo paliwo, czy naprawiając wtryski prowizorycznymi narzędziami. Takie sytuacje kończą się uszkodzeniem wtrysków, a to z kolei idzie w parze z wystąpieniem problematycznych objawów.

Przyczyny awarii wtryskiwaczy
Przyczyny awarii wtryskiwaczy

2. Przyczyny uszkodzeń wtryskiwaczy – Regeneracja wtryskiwaczy

Z racji tego, że wtryskiwacze stosowane w nowoczesnych układach wtryskowych są wrażliwe na uszkodzenie, to nie trudno o ich uszkodzenie. Jak już wiemy, kiepskie paliwo, czy nieumiejętny demontaż może drastycznie wpłynąć na stan techniczny wtryskiwaczy. Na szczęście w przypadku zużycia się wtrysków, zakup nowych może trochę poczekać, dzięki oferowanej przez wyspecjalizowane warsztaty usłudze kompleksowej regeneracji. Przywraca ona pełną sprawność tych podzespołów, trwa zaledwie 1 dzień, a koszt usługi jest o wiele niższy od fabrycznie nowych wtrysków.