30 listopada -0001

Co może uszkodzić wtrysk?

Co może uszkodzić wtrysk?
Co może uszkodzić wtrysk?

Na uszkodzenie wtrysków wpływa naprawdę wiele czynników, a między innymi tankowanie niskiej jakości paliwa, zawierającego wiele zanieczyszczeń. Przyczynia się do tego również nieumiejętne montowanie, demontowanie tych elementów, czy też stosowanie nieodpowiednich narzędzi w trakcie naprawy, które w następstwie mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń. Nieprawidłowa praca wtrysków może też jednak wynikać bezpośrednio z awarii innych, zużywających się elementów układu. Dla przykładu ścierająca się pompa wtryskowa zaczyna wytwarzać opiłki metalu, które trafiając z paliwem do wtrysków, uszkadzają je i zaburzają ich pracę. Żeby zapobiegać tego typu szkodom, należy regularnie diagnozować samochód, tankować na sprawdzonych stacjach, a także pilnować wymiany filtrów i oleju.

Zużyte wtryskiwacze to dopiero początek problemów - Uszkodzona cewka wtryskiwacza objawy

Niesprawne i wyeksploatowane wtryskiwacze, które w porę nie zostaną poddane regeneracji, czy całkowitej wymianie, będą miały ogromny wpływ na pojawianie się coraz to poważniejszych problemów. Najmniejszą szkodę należy więc jak najszybciej usunąć, a poszczególne części doprowadzić z powrotem do użytecznego stanu. Do najczęściej pojawiających się usterek we wtryskach Common Rail zalicza się między innymi zwarcie cewki i jej mechaniczne uszkodzenia, o których świadczy nagłe pogorszenie się pracy wtrysku, falujące obroty, czy chaotyczna praca silnika.

1. Przyczyny awarii wtryskiwaczy - dlaczego wtryski się psują? - Uszkodzony wtrysk Diesel objawy

Częstą przyczyną awarii wtryskiwaczy i powodem szybkiego zepsucia tych podzespołów są wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i osady, które dostają się do układu. Mogą one zaburzyć prawidłową pracę iglicy lub przyczynić się do całkowitego jej uszkodzenia. Zwykle zepsutym wtryskiwaczom towarzyszą nieprzyjemne dla kierowcy objawy, tj. spadki mocy w trakcie jazdy, dymienie z rury wydechowej, przybywanie oleju, a w konsekwencji kłopot z uruchomieniem silnika. Takich sygnałów samochód daje nam bardzo wiele, choć nie zawsze świadczą one tylko i wyłącznie o usterce wtryskiwaczy. Najlepiej jest więc dodatkowo sprawdzić silnik komputerem diagnostycznym, żeby albo potwierdzić, albo wykluczyć postawioną diagnozę.

Przyczyny awarii wtryskiwaczy - dlaczego wtryski się psują?
Przyczyny awarii wtryskiwaczy - dlaczego wtryski się psują?

2. Uszkodzone wtryski objawy - jak rozpoznać? - Rozkodowane wtryski objawy

Uszkodzenia wtryskiwaczy można spodziewać się w sytuacji, kiedy nasz samochód zaczyna mieć problemy z nierówną pracą silnika i z jego rozruchem, falującymi obrotami, drganiami zaburzającymi płynność jazdy, czy zapalającą się kontrolką check engine/ świec żarowych w czasie przyspieszenia. Nie musi świadczyć to od razu o bardzo poważnej, mechanicznej awarii wtrysków, ale na przykład o tym, że uległy one rozkodowaniu i rozregulowaniu. W takim przypadku należy jak najszybciej zweryfikować to w sprawdzonym serwisie, a jeśli będzie taka konieczność, poddać je ponownemu kodowaniu i integracji, żeby przywrócić nienaganną pracę samochodu.