11 lipca 2022

Co obejmują diagnostyczne pomiary elektryczne wtryskiwaczy?

Co obejmują diagnostyczne pomiary elektryczne wtryskiwaczy?
Co obejmują diagnostyczne pomiary elektryczne wtryskiwaczy?

Diagnostyka pomiarów elektrycznych wtryskiwaczy obejmuje wykonanie badań parametrów tych podzespołów. Działania te polegają na pomiarze rezystancji i indukcyjności cewki, sygnałów prądowych i napięciowych cewki oraz sygnału pochodzącego z czujnika wysokiego ciśnienia. Jeśli któryś z tych parametrów w sposób znaczny odbiega od wyznaczonej normy, to dochodzi do występowania nieprawidłowości w układzie paliwowym i silniku pojazdu. Aby móc w porę zapobiegać tym usterkom, należy sprawdzić wtryskiwacze Common Rail za pomocą specjalistycznych urządzeń diagnostycznych. Tego typu urządzenia znajdują się w ASO. Ponadto należy wiedzieć, że samo urządzenie nie wystarczy do dokonania prawidłowej diagnostyki tych pomiarów, niezbędna jest też tutaj wiedza oraz umiejętności z zakresu tego zagadnienia.

Jak sprawdzić wtryskiwacze common rail - Diagnostyka wtryskiwaczy

Aby sprawdzić, czy wtryskiwacze common rail są uszkodzone, można przeprowadzić badanie diagnostyczne, polegające na pomiarze porównawczym wtryskiwanej dawki paliwa. Kolejnym krokiem jest odczytanie ich napięcia i czasu impulsu poprzez użycie oscyloskopu. Innym sposobem jest pomiar ciśnienia paliwa i kontrola szczelności w układzie dolotowym i wylotowym. Wszystkie te działania są możliwe podczas pracującego silnika pojazdu. Natomiast poszukiwanie usterek wtrysków przy wyłączonym zapłonie obejmuje kontrolę: przepływu prądu przez połączenia kabli oraz pod kątem zwarcia z masą, cewki wtrysku pod kątem przepływu prądu i zwarcia z masą. Ponadto na stole probierczym jest możliwe testowanie kształtu strugi tych zdemontowanych podzespołów.

1.Tester Parametrów Elektrycznych Wtryskiwaczy - Prawidłowe wartości wtryskiwaczy

Jednym z urządzeń, które mierzy parametry elektryczne wtryskiwaczy, jest przenośny tester. Dzięki niemu można samodzielnie i szybko wykonać tego typu pomiary, co w efekcie pozwoli na szybkie zdiagnozowanie usterki tych elementów. Natomiast pomiary te potrafią wykazać, czy wartość napięcia tych podzespołów jest prawidłowa. W przypadku wtrysków elektromagnetycznych wartość ta powinna wynosić około 70 V, a jeśli chodzi o piezoelektryczne, to ok. 160 V.

Tester Parametrów Elektrycznych Wtryskiwaczy
Tester Parametrów Elektrycznych Wtryskiwaczy

2.Naprawa wtryskiwaczy Diesla - Kalibracja wtryskiwaczy

Jednym ze sposobów naprawy wtryskiwaczy jest ich regeneracja, która pozwala przedłużyć ich żywotność oraz przywrócić dawne parametry. Po regeneracji należy zakodować wtryskiwacze, ponieważ bez niego podzespoły te będą dawały objawy wskazujące na ich uszkodzenie. Tak, więc każda naprawa wtrysków powinna być zakończona ich adaptacją.