29 czerwca 2022

Co oznacza klekotanie wtryskiwaczy?

Co oznacza klekotanie wtryskiwaczy?
Co oznacza klekotanie wtryskiwaczy?

Klekotanie wtryskiwaczy jest jednym z charakterystycznych objawów świadczących o ich uszkodzeniu. Wydobywanie się tego dźwięku z silnika pojazdu powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty w serwisie samochodowym. Usterka powinna zostać niezwłocznie sprawdzona i usunięta, tak aby jazda samochodem mogła odbywać się prawidłowo i bezpiecznie. Dlatego profesjonalne serwisy są wyposażone w odpowiednie urządzenia diagnostyczne i narzędzia naprawcze, służące m.in. do tego typu napraw. Dodatkowo posiadają wykwalifikowanych mechaników, którzy w szybki sposób są w stanie naprawić problem i przystąpić do jego naprawy. Natomiast brak reakcji z naszej strony, może skutkować poważną awarią jednostki napędowej pojazdu. Najczęściej jednak w wyniku pojawienia się tego objawu, serwisy wykonują dokładne czyszczenie uszkodzonych wtryskiwaczy bądź ich regenerację, o ile nie jest konieczna wymiana kompletu wtryskiwaczy na nowe. Ponadto usługa regeneracji jest w atrakcyjnej cenie i pozwoli na skuteczne wyeliminowanie klekotania wtryskiwaczy.

Dlaczego z silnika dochodzą stuki? Jak im zaradzić? - Stukanie wtryskiwaczy

Dźwięki w postaci stukania wtryskiwacza pochodzą z silnika pojazdu i są jednym z objawów mówiących o ich niesprawności. Aby im zaradzić, najlepszym rozwiązaniem jest niezwłoczne wykonanie badania diagnostycznego w autoryzowanym serwisie, który potwierdzi przyczynę ich wydobywania się. Jeśli diagnoza wskaże uszkodzone wtryski, to należy poddać je gruntownemu oczyszczeniu, ponieważ objaw ten najczęściej jest spowodowany nagromadzeniem się w nich zanieczyszczeń. Istnieje również możliwość poddania wtryskiwaczy regeneracji, dzięki niej odzyskamy pierwotną sprawność podzespołów.

1.Klekotanie podczas równej jazdy - Głośna praca wtryskiwaczy diesel

Pojawienie się dźwięków przypominających klekotanie w trakcie równej jazdy samochodem jest objawem sygnalizującym uszkodzenie wtryskiwaczy. Głośne działanie wtryskiwaczy diesel świadczy o ich nieprawidłowej pracy. Dodatkowo wystąpienie tej usterki może w czasie przysporzyć kolejne problemy związane z pojazdem, a to z kolei przełoży się na koszty naprawy pojazdu. Dlatego czas reakcji od momentu wystąpienia objawu poprzez jego usunięcie, jest bardzo istotny.

Klekotanie podczas równej jazdy
Klekotanie podczas równej jazdy

2.Klekot silnika pomimo wymiany wtryskiwaczy - Stuki po wymianie wtryskiwaczy

Jeśli usłyszymy klekot, stuki dochodzące z silnika pojazdu, w którym zostały wymienione wtryskiwacze, należy poddać pojazd badaniu diagnostycznemu. Z reguły taki przypadek może oznaczać, że przyczyną awarii układu paliwowego nie były wtryskiwacze lub oprócz nich doszło też do uszkodzenia innych jego podzespołów. Natomiast jeśli dokonaliśmy wymiany wtryskiwaczy na używane, to jest możliwe pojawienie się tego objawu, ponieważ nie mamy pewności co do ich stanu technicznego i w jakich warunkach były przechowywane. Ponadto, może zdarzyć się tak, że używane zamienniki mogą mieć dużo gorsze parametry od tych, jakie posiadaliśmy wcześniej.