Numery na wtrysku oznaczają model podzespołu oraz umożliwiają jego identyfikację. Są to numery OE – numery producenta, numery seryjne oraz numery Bosch, Siemens, Delphi lub Denso, w zależności od producenta wtryskiwacza. Prawidłowe odczytanie kodów jest podstawą podczas zakupu wtryskiwaczy na wymianę, ponieważ konkretny model wtrysków pasuje tylko do określonych silników. Przykładowo oznaczenia wtryskiwaczy Bosch składają się z kodu 10-cyfrowego rozpoczynającego się od cyfr „0 445 …” albo „0 986 …”. Z kolei miejsce znajdowania się kodu wtryskiwacza może różnić się nieznacznie w zależności od danego wtrysku, jednak z reguły znajdziemy go na jego cewce lub korpusie.
Kody IMA – co należy wiedzieć? - Kod IMA wtryskiwacza
Pełna nazwa kodu IMA oznacza wyrównanie dawki wtryskiwacza. Konsekwencje wymiany wtrysków bez wprowadzenia nowych kodów IMA powodują: nierówną pracę silnika, zwiększone zużycie paliwa, znaczne podwyższenie emisji spalin oraz szybkie zapchanie układu wydechowego. Bardzo ważne jest wprowadzanie kodów IMA, a ich poprawność jest zabezpieczona sumą kontrolną. Kod IMA wpływa na pracę silnika na płaszczyźnie ekologii, zużycia paliwa, osiągów oraz kultury pracy. Sterownik silnika jest idealnie poinformowany, przy jakim czasie wysterowania, jaką dawkę osiągnie wtryskiwacz. Samochód, który ma niezakodowane wtryskiwacze, nie spełnia jakichkolwiek norm emisji spalin, z racji tego, że sterownik silnika oszacować może jedynie MDP, czyli najkrótszy możliwy impuls powodujący reakcję wtryskiwacza, a cała jego charakterystyka jest dla sterownika silnika nieznana.
1. Skąd biorą się różne oznaczenia na wtryskiwaczach? - Co oznaczają numery na wtryskach
Numer wtryskiwaczy jest charakteryzowany przez rodzaj wtrysku, producenta lub paliwa. O tym, jaki wtrysk uzyska numer, decyduje również jego stan, ponieważ inny będzie dla wtryskiwaczy fabrycznie nowych, a inny dla regenerowanych podzespołów. W większej ilości przypadków do czynienia mamy z wtryskiwaczami producenta Bosch, których numer składa się z 10 cyfr. Powinno się wiedzieć, że wtryskiwacz rozpoczynający się od ciągu liczb 445 jest fabrycznie nowy, z kolei wtryski zaczynające się od cyfr 0986 poddane zostały regeneracji.
2. Jak znaleźć numer wtryskiwacza? - Numer seryjny wtryskiwacza
Numer wtrysku jest umieszczony na tzw. tabliczce znamionowej, która jest umieszczona ma każdym dopuszczonym do obrotu w Polsce towarze. Ta tabliczka znajduje się z reguły na korpusie wtryskiwacza lub w pobliżu króćca zasilającego wtryskiwacz i to właśnie w tych miejscach trzeba jej szukać. Lokalizacja numeru wtryskiwacza zależna jest od marki wtryskiwacza i rodzaju paliwa. Większa ilość wtryskiwaczy do diesla jest produkowana przez firmę Bosch, a numer części zazwyczaj znajduje się na zespole złącza pionowego powyżej pierścienia, na etykiecie identyfikacyjnej lub naklejce. Numery części z firmy Bosch nie różnią się od siebie – tradycyjne numery mają długość 10 cyfr i zaczynają się od „04”, jednakże niektóre z nich mogą się zaczynać od „09” – jest to wynikiem przeprowadzenia procesu regeneracji, która została przeprowadzona przez firmę Bosch.
3. Kodowanie wtryskiwaczy
Kodowanie wtryskiwaczy zależy od właściwości danego wtryskiwacza pod względem przepływu paliwa, czasu reakcji na zadawane impulsy elektryczne oraz wydajności uzyskiwanych przy różnych ciśnieniach paliwa. Każdy wtryskiwacz po fazie produkcji jest testowany na specjalnym stanowisku badawczym w celu przypisania go do odpowiedniej grupy lub nadania mu indywidualnego kodu charakterystyki.
Właśnie dlatego podczas montażu wtryskiwacze muszą zostać zaprogramowane w sterowniku ECU w celi informacji o konieczności nadania stosowanych współczynników korekt dla poszczególnych wtryskiwaczy, co bezpośrednio wiąże się z pracą oraz sprawnością silnika. Według klasy wtrysku, jego sterownik może właściwie zarządzać wtryskiwaczami i dzięki temu uzyskać optymalną mieszankę w każdym z cylindrów. Warto pamiętać, że klasyfikacja wtryskiwaczy musi być taka sama dla wszystkich pracujących w układzie podzespołów.