18 listopada 2021

Co to są wtryski w samochodzie

Co to są wtryski w samochodzie
Co to są wtryski w samochodzie

Wtryskiwacze są elementami hydraulicznego systemu wtrysku paliwa, które odpowiadają za dostarczanie paliwa do silnika spalinowego. Jako podzespoły eksploatacyjne z czasem ulegają awarii, chociaż przy odpowiednim dbaniu o kondycję układu paliwowego mogą niekiedy wytrzymać do 200-250 km przebiegu. Są one ze sobą połączone wspólną szyną wtryskową (stąd angielska nazwa Common Rail), która utrzymuje odpowiednio wysokie ciśnienie paliwa wytwarzane przez pompę. Obecnie najczęściej spotykane wtryski diesla to wtryskiwacze Bosch, Delphi, Siemens oraz Denso.

Jak działa wtrysk - wtrysk paliwa diesel

Wtryskiwacze Common Rail sterowane są za pomocą sterownika silnika. Gdy ma dojść do podania paliwa do komory spalania, sterownik wysyła impuls elektryczny do wtrysku, który powoduje podniesienie znajdującego się w podzespole elektromagnesu. To z kolei skutkuje podniesieniem iglicy zamykającej i odblokowaniem otworków rozpylacza na końcówce wtrysku, a w efekcie przepływem paliwa do cylindra.

Uszkodzone wtryski objawy - jak rozpoznać lejące wtryski diesel

Niesprawne, lejące wtryski diesel będą odbijać się na pracy układu paliwowego i jednostki napędowej, więc stosunkowo łatwo jest je rozpoznać podczas normalnego użytkowania pojazdu. Tak więc typowe objawy uszkodzonych wtrysków to nierówna praca silnika, drgania w aucie na biegu jałowym, kłopoty z rozruchem (zwłaszcza na zimnie), falujące obroty i rzucanie silnikiem, wyraźne spadki mocy podczas jazdy.

Uszkodzone wtryski objawy - jak rozpoznać
Uszkodzone wtryski objawy - jak rozpoznać

Uwaga! To się psuje: układ wtryskowy - sprawdzenie wtryskiwaczy na komputerze

Wtryskiwacze są jednym z najczęściej psujących się elementów eksploatacyjnych współczesnych samochodów. Dzieje się tak dlatego, że z uwagi na znaczne skomplikowanie konstrukcji tych elementów na przestrzeni lat, stały się one dużo bardziej podatne na różnego rodzaju zanieczyszczenia, występujące chociażby w paliwach niskiej jakości.

Dlatego w przypadku ich zabrudzenia i uszkodzenia konieczne jest przeprowadzenie wnikliwej diagnostyki z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń testowych. Takie sprawdzenie wtryskiwaczy na komputerze diagnostycznym pozwala szybko ocenić ogólny stan wtryskiwaczy oraz działania, które należy podjąć.