07 lipca 2022

Co to są wtryski za co odpowiadają?

Co to są wtryskiwacze za co odpowiadają?
Co to są wtryski za co odpowiadają?

Wtryski/wtryskiwacze to podzespoły układu wtryskowego odpowiedzialne za dostarczenie silnikowi paliwa w sposób bezpośredni, czyli wprost do komory spalania. Aktualnie najczęściej stosowane są wtryski elektromagnetyczne oraz piezoelektryczne, należące do systemu Common Rail. Oprócz wtryskiwaczy głównymi podzespołami tegoż systemu są: pompa paliwowa, magistrala oraz pompa wysokiego ciśnienia. Ich wspólna praca pozwala uzyskać niezwykle precyzyjną dawkę oleju napędowego, która przekłada się na znacznie lepsze osiągi nowoczesnych Diesli. Aby zachować jak najdłuższą żywotność wtryskiwaczy, należy zapełniać bak sprawdzonym paliwem dobrej jakości oraz regularnie wymieniać oleje i filtry. Podzespoły te siłą rzeczy z czasem się zużywają, jednak można je z powodzeniem naprawiać. Dopiero uszkodzenia mechaniczne wymuszają konieczność wymiany wtrysków na nowe.

Dlaczego wtryski w silnikach diesla są tak ważne – Jak sprawdzić wtryski diesel?

Wtryskiwacze są niezwykle ważnym elementem, ponieważ to właśnie one w głównej mierze odpowiadają za parametry użytkowe samochodu. Prawidłowe parametry pracy wtrysków przekładają się na równomierną pracę silnika i dobre osiągi, a więc ostatecznie komfort podróżowania. Stąd tak ważny jest ich dobry stan techniczny, który powinniśmy wspierać regularnym serwisem auta oraz tankowaniem wyłącznie dobrej jakości paliwa. Gdy dostrzegamy pierwsze objawy zużycia, dobrze jest od razu sprawdzić wtryski testerem diagnostycznym, zanim poziom usterki zwiększy swój rozmiar.

1. Wtryskiwacz – co to jest i do czego służy? – Budowa układu Common Rail

Jak już wiemy, wtryskiwacz to element układu paliwowego, którego głównym zadaniem jest zaopatrywanie silnika w olej napędowy. System Common Rail zbudowany jest z dwóch obwodów: niskiego ciśnienia oraz wysokiego ciśnienia. Wtryskiwacz jest ważnym elementem obwodu wysokiego ciśnienia, do którego oprócz niego należy jeszcze pompa wysokiego ciśnienia oraz listwa. Obwód niskiego ciśnienia to kolejna część układu Common Rail, w którego skład wchodzi bak paliwa, filtry paliwa, pompa zasilająca, a także przewody. Cały proces dostarczania paliwa sterowany jest przez układ sterowania wraz ze sterownikiem silnika, czujnikami i nastawnikami.

Wtryskiwacz – co to jest i do czego służy?
Wtryskiwacz – co to jest i do czego służy?

2. Wtryskiwacze Common Rail – Uszkodzony wtryskiwacz objawy Diesel

Wtryskiwacze wchodzące w skład systemy CR są bardzo precyzyjne, ale i przez to bardziej wrażliwe na różnego rodzaju usterki. Będąc posiadaczem Diesla, warto wiedzieć, po czym poznać, że padły wtryski, a więc jakie są symptomy zużytych wtryskiwaczy. Z pewnością będzie to trudność w uruchomieniu samochodu, bez względu na poziom rozgrzania silnika. Uszkodzone wtryski powodują szarpanie silnika, jego znacznie głośniejszą pracę i specyficzne drgania. Usterka wiąże się też z falowaniem obrotów i znacznie większym dymieniem z rury wydechu. Pojazd zacznie zauważalnie tracić moc, a jego osiągi będą o wiele gorsze.