22 listopada 2021

Co to znaczy, że wtrysk leje

Co to znaczy, że wtrysk leje
Co to znaczy, że wtrysk leje

To, że wtrysk leje oznacza zazwyczaj, że w wyniku nagromadzenia zbyt dużej ilości zanieczyszczeń, nagaru czy korozji na precyzyjnych elementach wtrysku (końcówce rozpylacza) właściwy przepływ paliwa jest utrudniony. Wtedy wtryskiwacz nie zapewnia odpowiedniej atomizacji paliwa, czyli rozpylenia go na małe drobinki, przez co jest ono trudniejsze do spalenia - mówi się wtedy właśnie, że wtrysk leje paliwo. Tak uszkodzone wtryski mają bardzo poważne konsekwencje, dlatego nie powinniśmy ich lekceważyć.

Wtrysk leje do przelewu - lejące wtryski objawy

Warto mieć na uwadze fakt, że objawów lejących wtryskiwaczy jest dość sporo. Te charakterystyczne oznaki, to między innymi nadmierna emisja spalin i zwiększone dymienie na czarno z rury wydechowej, podwyższone zużycie paliwa, nierównomierna praca silnika, falujące obroty, trudności z rozruchem, spadki mocy czy też paląca się kontrolka check engine. Wszystko to może w krótkim czasie stać się przyczyną wielu nieprzyjemnych i kosztownych awarii związanych chociażby z układem paliwowym czy jednostką napędową.

Co znaczy że wtryski w dieslu leją - jakie to ma znaczenie - lejące wtryski skutki

Powyżej opisaliśmy już, czym są i co oznaczają lejące wtryski, jakie więc są ich skutki? Lejące wtryski diesel mają bardzo negatywny wpływ na właściwe funkcjonowanie układu paliwowego i silnika, a ich objawy prowadzą do przyśpieszonego zużywania się wielu kluczowych elementów pojazdu. Dla przykładu szarpanie silnikiem i falujące obroty przyczyniają się do uszkadzania koła dwumasowego, zwiększona emisja spalin oznacza szybsze zapychanie się filtra cząstek stałych, a z kolei kłopoty z odpalaniem mogą być przyczyną usterki rozrusznika.

Co znaczy że wtryski w dieslu leją - jakie to ma znaczenie
Co znaczy że wtryski w dieslu leją - jakie to ma znaczenie

TDCi wtryskiwacze - samodzielna naprawa i próba przelewowa - sposób na lejące wtryski

Jednym ze sposobów na to, jak określić wystąpienie usterki lejących wtryskiwaczy jest wykonanie próby przelewowej, zwanej inaczej testem przelewowym wtryskiwaczy. To badanie pozwala określić odchylenia wartości dawkowania paliwa przez każdy wtrysków z osobna, dzięki czemu można dokładnie wskazać który z podzespołów uległ uszkodzeniu.

Z kolei sprawdzonym sposobem na lejące wtryski jest poddanie ich kompleksowej regeneracji w autoryzowanym serwisie, dzięki czemu szybko i skutecznie odzyskają one pełną sprawność.