30 listopada -0001

Co trzeba zrobić po wymianie wtryskiwaczy?

Co trzeba zrobić po wymianie wtryskiwaczy?
Co trzeba zrobić po wymianie wtryskiwaczy?

Po każdej wymianie wtryskiwaczy konieczne jest ponowne ich zakodowanie, czyli wyrównanie dawki wtrysku. Jest to niezbędny etap, który w dużej mierze przyczynia się do równomiernej i wydajnej pracy całego układu wtryskowego. Nowe, bądź też zregenerowane wtryskiwacze często wykazują inne parametry, dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby te wartości ujednolicić. W przypadku niezakodowania lub rozkodowania tych elementów, ich praca będzie się niewiele różnić od pracy uszkodzonych lub wyeksploatowanych wtrysków. Wraz z upływem czasu wtryskiwacze niestety samoistnie się zużywają, a tym samym rozkodowują, dlatego bardzo ważna jest czujność i szybka reakcja w momencie zaobserwowania specyficznych objawów.

Procedura wymiany wtryskiwaczy - Kod IMA wtryskiwacza

Cała procedura wymiany wtryskiwaczy nie jest raczej skomplikowana, aczkolwiek przeprowadzona przez osoby niedoświadczone w tym fachu, może zakończyć się jeszcze większymi uszkodzeniami. Na samym początku powinno się jak najdokładniej wyczyścić okolice wtrysków i przewodów z licznych zabrudzeń, żeby bezpiecznie wymontować wtryskiwacze. Po demontażu należy zabezpieczyć układ zaślepkami i przystąpić do etapu czyszczenia lub wymiany na nowe elementy. Przy ponownym montażu tych podzespołów trzeba pamiętać o tym, by użyć nowych podkładek, a w etapach końcowych zakodować wtryskiwacze i odpowietrzyć układ. Niezbędnym do zakodowania wtryskiwaczy jest, tzw. kod IMA, w którym zapisane są kluczowe parametry poszczególnych wtrysków.

1. Wymiana wtryskiwacza kodowanie - Wymiana wtryskiwaczy bez kodowania

Kodowanie wtryskiwaczy jest bardzo istotnym i obowiązkowym etapem podczas wymiany wtryskiwaczy na nowe, bądź też zregenerowane. Aby zakodować każdy z wtrysków, konieczne jest użycie komputera diagnostycznego i połączenie się ze sterownikiem silnika, a następnie wybór odpowiedniego programu. Gdyby wtryski zostały wymienione bez kodowania, sterownik silnika miałby duży problem w określeniu parametrów, na jakich powinny one pracować. W takiej sytuacji wymiana wtryskiwaczy okazałaby się zupełnie bezcelowa, ponieważ zamiast prawidłowej pracy wtrysków, otrzymalibyśmy efekt całkowicie odwrotny.

Wymiana wtryskiwacza kodowanie
Wymiana wtryskiwacza kodowanie

2. Wymiana wtryskiwaczy w silnikach wysokoprężnych - Kodowanie wtryskiwaczy po regeneracji

Jeśli chodzi o samą wymianę wtryskiwaczy, to jest to z pozoru proste działanie polegające na odłączeniu przewodów paliwowych i wykręceniu poszczególnych wtrysków. Nie zawsze jednak proces ten przebiega tak sprawnie i gładko, jakbyśmy chcieli, ponieważ zdarzają się sytuacje, gdzie wtrysk może ulec uszkodzeniu. Należy więc przede wszystkim pamiętać o użyciu odpowiednich i przeznaczonych do tego narzędzi oraz o konserwacji tych podzespołów. Po wymianie wtryskiwaczy niezbędne jest ich zakodowanie, jednak w przypadku regeneracji tych elementów należy najpierw usunąć poprzednie kody i dopiero wpisać nowe – aktualne.