04 listopada 2021

Common Rail zimą

Układ Common Rail zimą może być narażony na liczne sytuacje zaburzające jego pracę. Stosowanie paliwa podczas silnych mrozów może w dalszej perspektywie powodować blokowanie filtrów, a to z kolei przyczynia się do awarii wtryskiwaczy CR.

Diesle nowszych generacji są znacznie bardziej wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia niż ich poprzednicy, zatem praktyka polegająca na dolewaniu zimą benzyny do baku z olejem napędowym może okazać się dla całości układu zgubna.

Posiadając samochód z wtryskiwaczami nowszych generacji warto również zwracać uwagę na rodzaje dodatków do paliwa, ponieważ niektóre z nich mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, zwłaszcza gdy są aplikowane niezgodnie z wytycznymi producentów.

1. Na co jest wrażliwy silnik Common Rail?

W gruncie rzeczy niezależnie od aktualnej pory roku silnik w układzie Common Rail będzie źle reagował na wszelkie awarie. Uszkodzone wtryskiwacze, turbosprężarka, filtr cząstek stałych czy nawet sprzęgło będą stopniowo pogarszać kondycję jednostki napędowej. Liczni kierowcy (niestety z własnego doświadczenia) przyznają, że do poważnych uszkodzeń silnika dochodzi wskutek awarii zdiagnozowanych właśnie w układzie Common Rail. Niesprawna pompa lub wtryskiwacze pozostawione przez zbyt długi czas bez żadnej interwencji sprawiają, że jednostka napędowa nie może pracować optymalnie, więc zwiększa się nie tylko zakres uszkodzeń, ale często również koszty ich naprawy.

2. Co szkodzi wtryskiwaczom CR?

Zimą wtryski CR mogą zostać uszkodzone paliwem o niewłaściwym składzie bądź takim olejem napędowym, w którym obecne są zanieczyszczenia. Również rozrzedzony olej napędowy, zagęszczone paliwo ze skrystalizowanymi cząsteczkami czy nadmierne stosowanie dodatków do paliwa mogą zakończyć się koniecznością wymiany lub regeneracji wtrysków. Metody te są bardzo skuteczne i pomocne w zażegnaniu awarii Common Rail.

Sposoby na uszkodzenia wtryskiwaczy

W ramach regeneracji wtryskiwaczy przeprowadza się nie tylko kompleksowe czyszczenie wszelkich elementów, ale także wymianę zużytych bądź uszkodzonych części. Dzięki temu wtryskiwacz może działać w pełni poprawnie, jednakże innym istotnym kryterium jego funkcjonowania jest eliminacja przyczyny wystąpienia usterki. Jeżeli o to nie zadbamy, regeneracja wtrysków może dać bardzo krótkotrwałe efekty.

Obok regeneracji dostępna jest także u nas możliwość zakupu wtryskiwaczy. Możesz kupić podzespoły nowe lub fachowo zregenerowane, a na każde z nich otrzymasz aż 2 lata gwarancji. Przy odpowiedniej eksploatacji Twojego Diesla wtryski będą służyć Ci przez kolejne tysiące kilometrów.