08 lipca 2022

Czy komputer pokaże uszkodzony wtrysk?

Czy komputer pokaże uszkodzony wtrysk?
Czy komputer pokaże uszkodzony wtrysk?

Za pomocą komputera diagnostycznego możemy wstępnie sprawdzić, czy doszło do uszkodzenia wtryskiwacza. Jest to ocena stanu technicznego tych podzespołów, która polega na podpięciu testera do sterownika silnika samochodu. Następnie można odczytać korekty wtrysków i porównać je z wynikami producenta danego modelu. Po otrzymaniu danych mechanik dokona wstępnej analizy parametrów pracy wtryskiwaczy, co pozwoli na wyciągnięcie wniosków co do ich uszkodzenia. Kolejnym etapem diagnostyki uszkodzonego wtrysku, który pozwoli na potwierdzenie tej analizy, jest poddanie go testom, które są wykonywane przy pomocy stołu probierczego oraz płynów kalibracyjnych. W trakcie tych czynności sprawdzana jest wydajność statyczna przy 100% wypełnieniu oraz dawkowanie dynamiczne w warunkach symulujących przyśpieszenie i hamowanie silnikiem, przy różnych wypełnieniach. Tego typu urządzenia znajdziemy tylko w specjalistycznym serwisie, który zajmuje się diagnostyką i naprawą wtryskiwaczy.

Sprawdzenie uszkodzonego wtryskiwacza - Jak sprawdzić wtryski diesel domowym sposobem

W przypadku podejrzeń uszkodzonych wtryskiwaczy możemy sprawdzić je w warunkach domowych poprzez wykonanie testu przelewu. Takie badanie przelewu jest też często przeprowadzane przez mechaników. Aby samodzielnie wykonać taki pomiar, musimy podłączyć wyjścia przelewów do niewielkich menzurek przeźroczystych, które pozwolą na porównanie ilości paliwa. Następie po chwili możemy dokonać analizy uzyskanych wyników dla poszczególnych podzespołów. Jeśli mamy do czynienia z lejącymi wtryskami to będą się bardziej wyróżniać poprzez nadmierne przelewanie. Oczywiście, jeśli nie posiadamy stosownej wiedzy co do wykonania tego testu, jak i interpretacji jego wyników, lepiej jest zdać się na doświadczonych fachowców.

1.Uszkodzone wtryskiwacze Common Rail. Jak je zdiagnozować i wymienić? - Stukanie wtrysku przyczyna

Jeśli chcemy zdiagnozować przyczynę dźwięku stukania wtryskiwacza, która zazwyczaj jest charakterystycznym objawem uszkodzonego podzespołu, to najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w autoryzowanym serwisie samochodowym. Ponadto doświadczony mechanik przy pomocy odpowiednich urządzeń, umiejętności oraz wiedzy ustali kolejne kroki zmierzające do rozwiązania tego problemu. Pamiętajmy jednak, aby nie ignorować tej usterki, ponieważ może doprowadzić do poważnych uszkodzeń w układzie wtryskowym i wygenerowania dużo większych kosztów naprawy.

Uszkodzone wtryskiwacze Common Rail. Jak je zdiagnozować i wymienić?
Uszkodzone wtryskiwacze Common Rail. Jak je zdiagnozować i wymienić?

2.Uszkodzone wtryskiwacze - objawy uszkodzonych wtrysków - Uszkodzony wtrysk

Wśród objawów świadczących o uszkodzeniu wtrysków, można wymienić: dymienie na czarno, spadek mocy silnika, problemy z uruchomieniem pojazdu, nierówna praca jednostki napędowej, gaśnięcie silnika na biegu jałowym bądź awaryjne wyłączenie się go, nietypowe dźwięki dochodzące spod maski pojazdu (stukanie, klekot), falowanie obrotów silnika oraz odczuwalne szarpanie podczas jazdy.