15 lipca 2022

Czy można jeździć bez jednego wtryskiwacza?

Czy można jeździć bez jednego wtryskiwacza?
Czy można jeździć bez jednego wtryskiwacza?

Jazda samochodem bez jednego wtryskiwacza jest niemożliwa, ponieważ prowadzi to do poważnych uszkodzeń jednostki napędowej pojazdu. Natomiast jeśli doszło do awarii jednego z wtrysków i zdecydujemy się na dalszą jazdę, to w czasie podróży mogą wystąpić objawy, które będą sugerowały niesprawność tego elementu. W takim przypadku należy udać się do specjalistycznego serwisu, który wykona profesjonalną diagnostykę wtrysków i wskaże dalsze kroki rozwiązania tego problemu. Zignorowanie tej awarii, może spowodować wystąpienie objawów, takich jak: brak możliwości uruchomienia pojazdu, zatarcie cylindra wtryskiwacza, nierówną pracę silnika, obciążenie wału korbowego, wypalenie tłoków, zatarcie turbosprężarki, czy silnika pojazdu oraz brak pełnej mocy pojazdu. Dodatkowo pamiętaj, że czas, w jakim dokonamy diagnostykę wtrysków, od momentu wystąpienia pierwszych symptomów ma bardzo duży wpływ na finalny koszt ich naprawy.

Czy można jeździć ze zużytym wtryskiwaczem? - Jak sprawdzić który wtrysk jest uszkodzony

Podróżowanie samochodem, który ma zużyte lub uszkodzone wtryskiwacze, prowadzi do zaburzeń pracy silnika, powodując przy tym znaczne obciążenie elementów silnika oraz osprzętu. Oczywiście wiele zależy od rodzaju wtrysku paliwa, ponieważ w systemie common rail pojawienie się nawet jednego tzw. przelewającego się wtrysku, nie daje od razu widocznych objawów. Dzieje się tak, ponieważ układ koryguje dawki na pozostałych wtryskiwaczach, aby mógł wyrównać pracę silnika. Natomiast sprawdzenie wtryskiwaczy i wskazanie, który z nich jest uszkodzony, jest możliwe przy pomocy komputera diagnostycznego, który zostaje podpięty do sterownika jednostki napędowej. Na podstawie tego badania są sprawdzane parametry tych podzespołów. Ponadto można wykonać test przelewowy, który ma charakter podglądowy. Jednak, chcemy dokonać pełnej oceny stanu tych elementów, należy je zdemontować, rozebrać na części, następnie wymienić zużyte elementy i wykonać test na stole probierczym. Za pomocą tej metody mechanik potrafi ustalić przyczynę wynikającą uszkodzenia wtryskiwaczy.

1.Jak dbać o wtryskiwacze i układ paliwowy? - Naprawa wtryskiwaczy cena

Aby zadbać odpowiednio o wtryskiwacze i układ paliwowy naszego pojazdu, należy: regularnie wymieniać filtry oraz olej z zaleceniami producenta, utrzymywać pełny zbiornik paliwa, (zwłaszcza kiedy auto stoi przez dłuższy czas), tankować paliwo dobrej jakości, używać dodatków, które czyszczą układ paliwowy, wykonywać okresowo badania, polegające na sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu. Jeśli chodzi koszt naprawy tych podzespołów, powinniśmy wiedzieć, że zależy on od ich rodzaju, liczby sztuk, zakupu nowych części zamiennych oraz serwisu, jaki ją wykonuje.

Jak dbać o wtryskiwacze i układ paliwowy?
Jak dbać o wtryskiwacze i układ paliwowy?

2.Awaria systemu wtrysku, co to znaczy? - Uszkodzony wtrysk diesel objawy

Pojawienie się awarii związanej z systemem wtrysku, oznacza problemy z nieprawidłową pracą parametrów silnika pojazdu, która jest spowodowana wieloma czynnikami. Wynikiem takiej awarii są zazwyczaj objawy, takie jak: falowanie obrotów oraz nierówna praca jednostki napędowej. Szarpanie podczas jazdy, intensywne dymienie z wydechu, brak możliwości odpalenia silnika, brak mocy pojazdu widoczny w czasie jazdy, powstanie hałasów, które wydobywają się spod maski samochodu.