17 lutego 2022

Czy można jeździć z uszkodzoną pompą wtryskową?

Czy można jeździć z uszkodzoną pompą wtryskową?
Czy można jeździć z uszkodzoną pompą wtryskową?

Jazda z niesprawną pompą wtryskową zapewni wiele niedogodności w czasie podróży, a już z pewnością obniży jej komfort, dlatego poruszanie się samochodem nie jest zalecane, gdy część ta jest uszkodzona. Jeśli podzespół ten wykazuje niepokojące objawy, to konieczna jest wizyta w serwisie. Problem z pompą może być związany z jej wyeksploatowaniem, ewentualnie z zanieczyszczonym zbiornikiem paliwa i z tego właśnie powodu pompa wtryskowa może się przegrzać albo zatrzeć. Nie ma innej rady, jak umówienie się na wizytę do serwisu, w którym stan pompy zostanie zdiagnozowany i zostaną podjęte konkretne kroki. Być może będziesz musiał wymienić pompę na nową, jednak pamiętaj, że koszt tego może być naprawdę wysoki.

Uszkodzona pompa paliwa – jakie objawy oznaczają awarię tego podzespołu?

Charakterystycznymi objawami uszkodzonej pompy wtryskowej są: pogorszony komfort jazdy, spadek osiągów i mocy auta, kłopoty z uruchomieniem silnika, głośniejsza i nierówna praca jednostki napędowej oraz zwiększone zużycie paliwa. Zazwyczaj, gdy dochodzi do usterki pompy, to jest to związane z problemami na przykład wtryskiwaczy tudzież innych elementów wchodzących w skład układu paliwowego.

1. Jazda z uszkodzoną pompą paliwa - Czy można jeździć z uszkodzoną pompą paliwa?

Z wcześniejszego akapitu dowiedziałeś się już, że poruszanie się samochodem, który nie ma sprawnej pompy wtryskowej, nie powinno mieć miejsca i warto w tym celu zwrócić się do serwisu w celu znalezienia przyczyny problemu. Jeśli z pompy wycieka paliwo to znak, że jest ona niesprawna. W serwisie poprzez badanie komputerowe zostaną przeanalizowane wartości ciśnienia i wydatku (jeżeli ciśnienie będzie niezgodne z tym od producenta, będzie to oznaczać jej uszkodzenie). Ponadto pompa może zostać zdemontowana i sprawdza się wszystkie jej elementy pod mikroskopem. Trzeba się trochę nagłowić, aby znaleźć powód uszkodzonej pompy wtryskowej.

2. Jakie są objawy uszkodzenia pompy wtryskowej Common Rail?

Objawy uszkodzonej pompy CR również zostały już wcześniej wypisane; na pewno musisz zwrócić uwagę na każdy symptom, który się pojawia, ponieważ awaria pompy może spowodować także kłopoty z wtryskiwaczami oraz innymi elementami. Nie bagatelizuj więc żadnego z ukazanych objawów, aby nie doprowadzić do powstania o wiele poważniejszych uszkodzeń, które wiązałyby się z kosztownymi naprawami.

 Jakie są objawy uszkodzenia pompy wtryskowej Common Rail?
Jakie są objawy uszkodzenia pompy wtryskowej Common Rail?

3. Jak postąpić w razie awarii pompy paliwowej? - Zepsuta pompa paliwa - jak odpalić auto?

Jak pojazd zdążył się zatrzymać na drodze, to jedyną opcją pozostaje wezwanie pomocy drogowej, ponieważ samodzielna naprawa nie jest możliwa. Kiedy mamy do czynienia z awarią pompy wtryskowej, niezbędne jest jej zdemontowanie, ponieważ tylko wtedy będziemy w stanie zauważyć możliwe uszkodzenia i nieszczelności. Niezbędna jest więc wizyta w warsztacie, który posiada właściwe do naprawy pompy narzędzia oraz specjalistyczne urządzenia diagnostyczne, na których sprawdzimy parametry pompy. Jeżeli pompa jest uszkodzona, nie ma szans, że odpalisz pojazd, chyba że uda Ci się ją samodzielnie wymienić.