17 sierpnia 2022

Czy można jeździć z uszkodzonym Pompowtryskiem?

Czy można jeździć z uszkodzonym Pompowtryskiem?
Czy można jeździć z uszkodzonym Pompowtryskiem?

Z racji tego, że uszkodzone pompowtryskiwacze mają ogromny wpływ na funkcjonowanie całego pojazdu, poruszanie się z awarią tych części jest zdecydowanie niewłaściwe i nie należy do bezpiecznych. Niesie to za sobą naprawdę duże konsekwencje, które bardzo często przyczyniają się do pogorszenia kondycji innych podzespołów w samochodzie, więc naprawdę nie jest to warte ryzyka. Kontynuacja jazdy z tego typu mankamentem może być początkiem narastających problemów z silnikiem, turbosprężarką, a także z elementami układu wydechowego. Samo zużycie pompowtryskiwaczy powoduje już niemałe problemy i sieje realne spustoszenie. Co najgorsze, gdy dojdzie do sytuacji, w której pompowtryski działają nieprawidłowo i leją, może dojść nawet do wypalenia tłoków silnika. Ponadto, jego nierówna praca i utrudniony rozruch jest w związku z tym gwarantowany.

Uszkodzony pompowtrysk, można jeździć? - Jak długo można jeździć z uszkodzonym wtryskiem

Nie należy jeździć samochodem z uszkodzonymi pompowtryskami. Nie ma reguły na to, jak długo można jeździć z zepsutym elementem układu wtryskowego bez większych konsekwencji. Zależy to głównie od tego, jak bardzo usterka jest zaawansowana i poważna. Jednak bagatelizowanie tego typu problemów nie przyniesie najlepszych rezultatów. Zalecane jest, by w takiej sytuacji udać się do profesjonalnego warsztatu diagnostycznego w celu zweryfikowania wady. Im szybciej podejmiemy odpowiednie kroki, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych skutków, jakimi są bardzo często zatarcie silnika, jak i również całkowite unieruchomienie pojazdu.

1. Uszkodzone pompowtryski objawy - Jak sprawdzić który pompowtrysk jest uszkodzony

Nieprawidłowość, która spowodowana jest uszkodzeniem pompowtrysków, charakteryzuje się przede wszystkim nierówną pracą silnika, falowaniem obrotów, nieprzyjemnym szarpaniem, a także zmianą koloru dymu wydostającego się z rury wydechowej. W najgorszym przypadku może się to wiązać z innymi, poważniejszymi konsekwencjami, jakimi mogą być: wypalenie tłoków, uszkodzenie filtra DPF, turbiny i dwumasowego koła zamachowego. W celu określenia, który pompowtrysk uległ awarii, należy sprawdzić korekty informujące o dawce paliwa. Sprawdza się to poprzez podłączenie urządzenia diagnostycznego do sterownika silnika. Wnikliwa ocena pracy pompowtrysków na pewno wówczas wskaże, który z nich działa nieprawidłowo lub jest całkiem uszkodzony.

Uszkodzone pompowtryski objawy
Uszkodzone pompowtryski objawy

2. Uszkodzone pompowtryski - Nie działa jeden pompowtrysk

Awaria bardzo często dotyczy zarówno całościowego układu wtryskowego, jak i tylko jednego pompowtrysku. W momencie, gdy zorientujesz się, że pojawił się jakiś problem, czy błąd w obrębie wtryskowego układu zasilania silnika, najlepiej jest jak najszybciej udać się do serwisu. W takiej sytuacji samochód zostanie poddany kompleksowej diagnostyce w celu sprawdzenia, który z pompowtrysków jest uszkodzony. Jeśli okaże się, że zepsuciu uległ tylko jeden z pompowtrysków, wtedy przeprowadzone zostaną odpowiednie badania, które pokażą, w jaki sposób ta usterka wpłynęła na pozostałe pompowtryski.