14 lutego 2022

Czy można regenerować wtryskiwacze Common Rail?

Czy można regenerować wtryskiwacze Common Rail?
Czy można regenerować wtryskiwacze Common Rail?

Regeneracja wtryskiwaczy CR nie tyle jest możliwa, co jest konieczna (pod warunkiem, że nie występują uszkodzenia mechaniczne), zwłaszcza gdy wtryski z Twojego auta są mocno zanieczyszczone i nie są na tyle wydajne, abyś Ty mógł być zadowolony z ich pracy. Wykonanie tej usługi pozwala przywrócić utracone parametry wtryskiwaczom za niewielką cenę. Niestety, gdybyś musiał wymienić komplet wtrysków, poniósłbyś ogromne koszta, tak więc zalecamy zadbać o te podzespoły, ponieważ są one dla samochodu bardzo ważne. Można śmiało stwierdzić, że fachowe zdiagnozowanie i oczyszczanie wtryskiwaczy do pojazdów z silnikami wysokoprężnymi, są znacznie tańszą odświeżenia ich stanu (odzyskanie parametrów z właściwościami), niż zakup nowych. Podczas regeneracji wtrysków czyszczone są poszczególne elementy, które tego wymagają, a te, które do niczego się już nie przydadzą, są wymieniane na nowe.

Wtryskiwacze Common Rail – objawy awarii

Wtryskiwacze są bardzo narażone na usterki, a głównym powodem jest zanieczyszczone paliwo, które trafia do zbiornika. Zauważalnymi objawami uszkodzonych wtrysków są: nierówna praca jednostki napędowej, stukanie w silniku, nierówna praca silnika na biegu jałowym, niespodziewane gaśnięcie auta w czasie jazdy, większy pobór paliwa, a także charakterystycznie głośna praca wtryskiwaczy. Po rozpoznaniu tego typu symptomów należy niezwłocznie udać się do serwisu w celu zdiagnozowania ich stanu i podjęcia dalszych koniecznych kroków.

1. Regeneracja wtryskiwaczy Common Rail

Jeżeli cena fabrycznych wtryskiwaczy jest bardzo wysoka, to możliwość wykonania regeneracji jest zbawieniem. Cena takiej regeneracji może się wahać od 500 do 1000 złotych, w zależności od serwisu. Nie do wszystkich wtryskiwaczy znajdą się części zamienne, więc to też warto mieć na uwadze. Zatem, w przypadku braku jakiejkolwiek części, klient jest zobowiązany do zakupu całego wtryskiwacza. Każdy rodzaj wtryskiwacza ma swoją cenę zakupu i regeneracji, dlatego nie zdziw się różnorodnością cen. Polecamy Ci zdecydować się na regenerację Twoich wtrysków, jeśli koszt nowych jest horrendalnie duży albo gdy różnica między kosztem naprawy, a nową częścią jest znacznie duża.

2. Na czym polega regeneracja wtryskiwaczy? - Ile trwa regeneracja wtryskiwaczy?

Regeneracja wtryskiwaczy w serwisie trwa maksymalnie jeden do dwóch dni roboczych, dlatego nie musisz obawiać się zbyt długiego czekania na ponowne uruchomienie auta. Wymienimy poszczególne etapy regeneracji wtryskiwaczy:
- diagnostyka wtrysków;
- mycie wstępne wtryskiwaczy;
- rozbiórka części i dokładnie oddzielane te, które są sprawne i te, które są już zniszczone;
- elementy użyte po raz kolejny będą ponownie myte i poddawane suszeniu;
- na miejsce wyrzuconych elementów dobiera się części zamienne i rozpoczyna się kontrola wszystkich części;
- jeśli wszystko jest w porządku, wtryskiwacze są montowane do samochodu.

Na czym polega regeneracja wtryskiwaczy? - Ile trwa regeneracja wtryskiwaczy?
Na czym polega regeneracja wtryskiwaczy? - Ile trwa regeneracja wtryskiwaczy?

3. Wtryskiwacze – nowe czy regenerowane? - Regeneracja wtryskiwaczy – koszt

Jak już wspominaliśmy we wcześniejszym akapicie – koszt regeneracji wtrysków jest bardzo nieoczywisty ze względu na rodzaj wtryskiwaczy i cennik serwisu. Pamiętaj, że cena nowych wtryskiwaczy jest bardzo wysoka i jeśli jest tylko możliwość regeneracji, to zachęcamy do skorzystania z niej. Uznaje się, że parametry regenerowanych wtrysków nie różnią się od fabrycznych wtryskiwaczy, co jest także zauważalne podczas jazdy. W kwestii regeneracji tych podzespołów najlepiej skontaktować się z zaufanym autoryzowanym serwisem, bo tylko tak będziesz mieć pewność co do jakości przeprowadzonej usługi.