15 lutego 2022

Czy można wymienić tylko jeden wtrysk?

Czy można wymienić tylko jeden wtrysk?
Czy można wymienić tylko jeden wtrysk?

Jeżeli uważasz, że nie potrzebujesz wymieniać wtryskiwaczy wszystkich naraz, to możesz zaryzykować i się tego podjąć, natomiast w przypadku rozpoznania awarii w chociażby jednym wtryskiwaczu, zaleca się jednak wymienić również pozostałe. Nie masz pewności, że po zamontowaniu jednego wtrysku nie dojdzie zaraz do awarii kolejnego i kolejnego. Skompletowanie całego zestawu wtrysków w serwisie będzie o wiele rozsądniejszą decyzją, ponieważ nie przepłacisz i nie stracisz czasu na wizyty w ASO. Pamiętaj również o regeneracji wtrysków, ponieważ jej koszt jest o wiele niższy niż zakup oraz wymiana tych podzespołów, a przypominamy, że dzięki takiej regeneracji parametry są odzyskiwane w 100%.

Wymiana wtryskiwaczy - jeden czy wszystkie? - Wymiana wtryskiwaczy samemu

Wtryskiwacze mają dostarczać paliwo pod odpowiednim ciśnieniem i w odpowiedniej dawce do komór spalania. Zatem, jeśli jeden wtryskiwacz jest niesprawny, to paliwo nie jest dobrze dostarczane, a praca silnika jest utrudniona. Tak więc, po wymianie jednego uszkodzonego wtrysku, jego parametry będą o wiele lepsze niż pozostałych, a przez to też praca jednostki napędowej może być mniej wydajna niż przed wymianą wtryskiwacza. Jeśli chodzi o to, czy możesz wymienić wtryskiwacze samodzielnie, to jak najbardziej możesz, natomiast trzeba jeszcze je zakodować. Kodowanie jest możliwe do wykonania wyłącznie w serwisie przez doświadczonych specjalistów.

1. Wymiana wtrysku jednego - da się? - 2.0TDI - Wymiana wtryskiwaczy Common Rail

Odpowiedź na pytanie, czy da się wymienić jeden wtryski, już daliśmy, dlatego skupimy się aktualnie na przebiegu wymiany wtrysków. Do wymiany wtryskiwaczy potrzebny jest dobrze przygotowany warsztat oraz narzędzia. Nieumiejętny demontaż wtrysków często prowadzi do ich uszkodzenia, dlatego należy zadbać o odpowiednią ich konserwację. Trzeba pamiętać podczas takiej wymiany o użyciu nowych podkładek, które odpowiadają za uszczelnienie wtrysków i nie ma możliwości, aby nastąpił wyciek paliwa, który mógłby doprowadzić do powstania nagaru.

2. Nawet autoryzowane zakłady zbytecznie regenerują sprawne wtryskiwacze CR - Wymiana wtryskiwaczy - koszt robocizny

Jeżeli masz problem z jednym lub z dwoma wtryskiwaczami, powinieneś je poddać regeneracji, chyba że są uszkodzone, to w takiej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego, jak wymiana wtrysków. Decyzja należy do Ciebie, czy chcesz zregenerować tyle wtrysków, ile jest zabrudzonych, czy może od razu komplet (to samo tyczy się wymiany wtryskiwaczy). My zachęcamy jednak klientów do zastanowienia się nad regeneracją lub wymianą zestawu wtryskiwaczy, bo nie wiesz, czy za tydzień nie pojawi się problem z następnym. Każdy chyba jest świadomy, że zarówno zakup kompletu wtrysków lub usługa regeneracji wyjdzie taniej niż każdego z osobna. Koszt robocizny wymiany wtryskiwaczy wynosi +/- 100 zł, w zależności od serwisu. Dodatkowo montaż i demontaż wtrysków nie w każdym aucie będzie przebiegać łatwo i przyjemnie (np. Renault Trafic), dlatego trzeba mieć na uwadze, że koszt tych obu czynności może wynieść nawet 1000 zł brutto.

Nawet autoryzowane zakłady zbytecznie regenerują sprawne wtryskiwacze CR - Wymiana wtryskiwaczy - koszt robocizny
Nawet autoryzowane zakłady zbytecznie regenerują sprawne wtryskiwacze CR - Wymiana wtryskiwaczy - koszt robocizny

3. Zużyte wtryskiwacze to dopiero początek problemów. Mogą narastać lawinowo - Wymiana wtryskiwaczy w Dieslu

Uszkodzone wtryskiwacze można łatwo zdiagnozować i lepiej przed czasem, ponieważ, gdy będzie już za późno, to przyczynią się do powstania problemów innych podzespołów, np. filtra DPF, turbosprężarki, a w konsekwencji nawet silnika, dlatego w razie, gdy zaobserwujesz jakieś niepokojące objawy, które mogłyby świadczyć o usterkach wtrysków, umów się do warsztatu na diagnostykę. Kto wie, być może będzie konieczna wymiana wtryskiwaczy.