30 listopada -0001

Czy można zamienić pompowtryski?

Czy można zamienić pompowtryskiwacze?
Czy można zamienić pompowtryski?

Z uwagi na to, że danemu silnikowi przypisane są konkretne modele pompowtryskiwaczy, to nie można ich zamieniać, ponieważ poskutkuje to nieprawidłową pracą silnika. Taka zmiana musiałaby się wiązać ze zmianami w silniku oraz w sterowniku, a to nic innego, jak tuning, który może znacznie skrócić żywotność części i spowodować objawy podobne do tych, które towarzyszą uszkodzonym pompowtryskom. Jeśli więc chcemy wymienić pompowtryskiwacze, należy posłużyć się numerem części znajdującym się na ich korpusie albo podać numer VIN samochodu. Wówczas zminimalizujemy ryzyko zakupu niewłaściwych podzespołów, a co za tym idzie, ryzyko wystąpienia większej ilości usterek. Jeżeli nie wiemy, jak odpowiednio dopasować pompowtryski, warto skonsultować się z doświadczonym mechanikiem, który zna specyfikę układów paliwowych w Dieslach.

Czy pompowtryski AL można zamienić na BQ – Pompowtryski BA wydajność

AL czy BQ to końcówki oznaczeń, jakimi określono modele pompowtrysków. Oznaczenia te nie są nadane bez powodu, ponieważ do każdego silnika dedykowany jest inny numer katalogowy pompowtrysków, wykazujących różne parametry pracy - wydajność. Dlatego też zamiana pompowtrysków na inne, niż te zalecane przez producenta, będzie wiązała się z nierówną pracą silnika i znacznym spadkiem komfortu jazdy. Zastanawiając się też, czy trzeba wymieniać wszystkie pompowtryski, warto wiedzieć, że wymiana tylko jednego podzespołu może usunąć usterkę na krótko, ponadto może spowodować nierówną pracę silnika.

1. Wymiana pompowtrysków z innym numerem seryjnym – Oznaczenia pompowtryskiwaczy 1.9 TDI

Każdy pompowtryskiwacz posiada swój numer seryjny, na podstawie którego zostaje przypasowany do konkretnego silnika. Z oznaczeń pompowtrysków korzysta się w momencie ich wymiany na nowe, co pozwala na łatwą identyfikację części. Wymiana pompowtrysków na inne, których parametry są niezgodne z zaleceniami producenta, może znacznie wpłynąć na pracę jednostki napędowej. Niektóre warsztaty dopuszczają się jednak tego typu tuningu, ale nie jest on zalecany z uwagi na możliwość uszkodzenia silnika i skrócenia żywotności poszczególnych podzespołów.

Wymiana pompowtryskiwaczy z innym numerem seryjnym
Wymiana pompowtrysków z innym numerem seryjnym

2. Jakie pompowtryski do jakiego auta? – Jakie pompowtryski do AVF

Aby dobrać odpowiednie pompowtryski, konieczne jest sprawdzenie numeru seryjnego znajdującego się zazwyczaj na cewce lub numeru VIN samochodu. Wówczas możliwe będzie dopasowanie pompowtryskiwaczy dedykowanych konkretnemu silnikowi. Innym sposobem określenia, jakie pompowtryski do jakiego auta, jest sprawdzenie części w katalogu opisanym przez producenta danych pompowtrysków. Zawsze można także skontaktować się z biurem obsługi serwisu samochodowego, który zajmuje się Dieslami.