15 czerwca 2022

Czy przy wymianie pompowtrysków trzeba je kodować?

Czy przy wymianie pompowtryskiwaczy trzeba je kodować?
Czy przy wymianie pompowtrysków trzeba je kodować?

Po wymianie pompowtryskiwaczy nie trzeba ich kodować, ponieważ, jeśli podzespoły są w pełni sprawne, nie wymagają kodowania, jak to jest w przypadku wtryskiwaczy Common Rail. Z uwagi na to, pompowtryski nie posiadają indywidualnych kodów IMA, ponieważ nie potrzebują wyrównywania dawki, wprowadzania korekt, ani nie precyzuje się tym sposobem jej parametrów. Jeśli mamy samochód zasilany pompowtryskiwaczami, to trzeba wiedzieć, że o charakterze dawki paliwa decyduje poprawna regulacja tych podzespołów. Ustawieniu podlegają wówczas 3 podstawowe parametry, jakimi są: szczelina zaworka, ciśnienie otwarcia iglicy oraz nacisk sprężyny zaworka. Prawidłowa regulacja pompowtryskiwaczy zagwarantuje nam równomierną pracę silnika, a przez to i komfort jazdy.

Procedura wymiany pompowtryskiwaczy – Suwmiarką do pompowtryskiwaczy

Wymiana pompowtrysków wymaga użycia odpowiednich narzędzi. Jednym z nich jest suwmiarka, za pomocą której ustawiamy grubość podkładek regulacyjnych. Czynność ta jest bardzo ważna, ponieważ to od poprawnej grubości podkładek zależą główne parametry pracy pompowtrysku, a więc czas zwłoki impulsu elektrycznego oraz stopień otwarcia zaworka. Obydwa te parametry wpływają na charakter dawki paliwa, zatem ich ustawieni jest kluczowym etapem kalibracji pompowtryskiwaczy.

1. Na czym polega kodowanie pompowtryskiwaczy? – Kalibracja pompowtryskiwaczy

Mówiąc o kodowaniu pompowtryskiwaczy, na myśli mamy ich kalibrację, a więc poprawne ustawienie 3 głównych wartości, jakimi są: ciśnienie otwarcia iglicy, nacisk sprężyny zaworka oraz szczelina zaworka. Sprawne pompowtryskiwacze nie wymagają wyrównywania dawki, a na jej charakter wpływa regulacja parametrów wskazanych wyżej. Pompowtryski nie posiadają więc kodów IMA, które to występują w przypadku wtryskiwaczy Common Rail.

Na czym polega kodowanie pompowtrysków?
Na czym polega kodowanie pompowtryskiwaczy?

2. Wymiana pompowtrysków – Jak dobrać pompowtrysk?

Wymiana pompowtrysków konieczna jest wtedy, gdy zaobserwujemy objawy zużycia części. Kiedy diagnostyka wykaże brak możliwości przeprowadzenia regeneracji, należy wymienić części na nowe lub zregenerowane, które kupimy w ASO. Często pada pytanie, czy trzeba wymieniać wszystkie pompowtryskiwacze, wówczas odpowiadamy, że wymiana wszystkich podzespołów zapewni równą pracę jednostki napędowej. Aby prawidłowo dobrać pompowtryskiwacz, należy sczytać numer znajdujący się na jego powierzchni lub podać sprzedawcy numer VIN samochodu.