15 lutego 2022

Czy regeneracja wtrysków ma sens?

Czy regeneracja wtrysków ma sens?
Czy regeneracja wtrysków ma sens?

Regeneracja wtryskiwaczy oczywiście ma sens, ponieważ dzięki niej wtryski odzyskują 100% sprawności, a przy tym kierowcy zaoszczędzą sporą gotówkę na wymianę podzespołów. Poszczególne elementy wtryskiwaczy są poddawane dokładnemu myciu i suszeniu, a te części, które są już nieużyteczne, wymienia się. Może się jednak czasami pojawić problem z doborem części zamiennych i wtedy zamiast regeneracji ratunkiem będzie wymiana podzespołów. Jeżeli chodzi o parametry, to w wyniku tej regeneracji są one porównywalne do tych fabrycznie nowych. Wtryskiwacze mogą być czyszczone za pomocą fal ultradźwiękowych lub poprzez czyszczenie termiczno-chemiczne. Sprawne wtryskiwacze to podstawa w nienagannej pracy jednostki napędowej.

Wtryskiwacze – nowe czy regenerowane? - Koszt regeneracji wtryskiwaczy

Nie będziemy ukrywać, że wymiana wszystkich wtryskiwaczy kosztuje bardzo dużo, bo nawet kilka tysięcy, dlatego bardzo dobrym i przede wszystkim tańszym rozwiązaniem jest regeneracja wtrysków, o ile oczywiście jest ona możliwa, ponieważ jej koszt jest faktycznie bardzo atrakcyjny (od około 490 zł). Jeśli nie jest konieczna wymiana podzespołów na kompletnie nowe, to zdecyduj się na regenerację, po której efekty będą takie same, a Twój komfort jazdy wróci bardzo szybko.

1. Naprawa wtryskiwaczy – tania metoda, ale czy skuteczna? - Wymiana wtryskiwaczy: jeden czy wszystkie?

Naprawa wtryskiwaczy polega wyłącznie na wymianie uszkodzonych i zużytych elementów, np. gniazdo, cewka, zawór przelewowy itd. Taka naprawa ma większy sens, jeśli będzie dotyczyć jednego wtrysku. Nie jest to usługa droga, ale czy bezpieczna? Jeżeli z niej skorzystasz, nie dostaniesz gwarancji, także w przypadku niepowodzenia, będziesz stratny. Na pewno jest to lepsza opcja, niż gdybyś miał kupić wtryskiwacze używane z nieznanego pochodzenia, jednakże i tak zalecalibyśmy albo regenerację wtrysków, albo (jeżeli sytuacja tego wymaga) ich wymianę. Jeśli masz jeden uszkodzony wtrysk, a pozostałe mają dobre parametry, to teoretycznie nie ma sensu wymieniać wszystkich, ale praktycznie bezpieczniej byłoby dokonać wymiany wszystkich i nie musieć się martwić, czy przypadkiem zaraz nie zepsuje się kolejny. Decyzja tak naprawdę należy do Ciebie.

2. Czyszczenie wtryskiwaczy - zabieg ostatniej szansy - Czyszczenie wtryskiwaczy Diesel

Czyszczenie wtryskiwaczy Diesel możesz wykonać samodzielnie, stosując do tego celu odpowiednie preparaty. Dobrym rozwiązaniem jest także chemiczne oczyszczanie, ponieważ nie wymaga się demontażu wtryskiwaczy. Bardziej inwazyjną metodą, którą wykonuje się już w serwisie, jest czyszczenie w maszynie ultradźwiękowej. W tym przypadku prawidłowy demontaż wtryskiwaczy jest kluczowy. Nie ignoruj zanieczyszczonych wtryskiwaczy, ponieważ mogą doprowadzić do problemów z filtrem cząstek stałych, turbosprężarką, zaworu EGR, aż w końcu do kłopotów z silnikiem.

Czyszczenie wtryskiwaczy - zabieg ostatniej szansy - Czyszczenie wtryskiwaczy Diesel
Czyszczenie wtryskiwaczy - zabieg ostatniej szansy - Czyszczenie wtryskiwaczy Diesel

3. Regeneracja wtrysków. Jeśli zaniechasz, słono zapłacisz - Ile trwa regeneracja wtryskiwaczy?

Prawidłowa praca wtryskiwaczy może się utrzymać nawet przez 250 tysięcy kilometrów, jednakże sprawność ich jest głównie uzależniona od paliwa, które jest dostarczone do zbiornika. Mechanicy twierdzą, że najbardziej wytrzymałe są wtryski producentów Siemens, Bosch i Denso, a najmniej Delphi. Ponadto wpływ na żywotność wtrysków ma nieprawidłowy ich montaż oraz złe kodowanie po naprawie silnika. Aby uniknąć poważnych uszkodzeń wtrysków oraz innych równie ważnych podzespołów, należy pamiętać o bardzo polecanej regeneracji podzespołów, która wydłuży „życie” wtryskiwaczy. Cały proces regeneracji i suszenia wtrysków trwa jeden dzień roboczy.