14 czerwca 2022

Czy trzeba frezować gniazda wtryskiwaczy?

Czy trzeba frezować gniazda wtryskiwaczy?
Czy trzeba frezować gniazda wtryskiwaczy?

Proces ten zapewnia ich całkowitą szczelność i pozwoli na usunięcie zgromadzonych się zanieczyszczeń w obrębie konstrukcji, dlatego obowiązkowym elementem każdej naprawy, powinno być frezowanie gniazd wtryskiwaczy. Czyszczenie gniazda wtryskiwaczy jest bardzo istotnym działaniem, polegającym na przywróceniu odpowiedniego stanu technicznego nawierzchni za pomocą odpowiednich frezów. Jeśli założymy wtryskiwacz bez wykonania tej czynności może dojść do nieszczelności w miejscu zainstalowania wtrysku, co przełoży się na powstanie usterek związanych z pracą tego elementu. Dlatego podczas każdej wymiany wtryskiwaczy, należy dokładnie wyczyścić, wyfrezować gniazdo, aby montaż wtryskiwacza był w pełni poprawny i przyniósł zamierzony cel. Pamiętajmy, że zaniedbanie tej ważnej czynności, zazwyczaj prędzej czy później ujawni się podczas eksploatacji samochodu (np. problem z uruchomieniem pojazdu) i może kosztować nas znacznie więcej niż zakup zestawu do czyszczenia gniazd wtryskiwaczy. Ponadto warto wiedzieć, że takiej naprawy możemy dokonać w warsztacie samochodowym, który ma na wyposażeniu narzędzia do wykonania tej usługi.

Gniazdo wtrysku - Wypalone gniazdo wtryskiwacza

Jeśli spotkamy się z oznaką zużycia gniazda wtryskiwacza w postaci wypalenia, powinniśmy wiedzieć, że taki stan rzeczy może oznaczać konieczną wymianę całej głowicy. Natomiast wypalenie gniazda może być przyczyną mokrego wtryskiwacza, który poprzez niewłaściwe zamontowanie lub uszczelnienie wtrysku, może doprowadzić do gromadzenia się paliwa lub oleju silnikowego w okolicach gniazda wtrysku. Zazwyczaj w wyniku pojawienia się tych zanieczyszczeń gniazda wtrysków zostają mocno skorodowane, wypalone i w efekcie doprowadza to do nieszczelności układu wtryskowego. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na ten proces jest źle dobrana grubość podkładki pod wtryskiwaczem, która również może dać objawy mokrego wtryskiwacza. Natomiast niewłaściwe spalanie paliwa może doprowadzić do przegrzewania się gniazd wtrysków, dając efekt wypalonych, popękanych ścianek obrębu tego elementu.

1.Gruntowne czyszczenie gniazda wtryskiwaczy - Szczotki do czyszczenia gniazd wtryskiwaczy

Do przeprowadzenia gruntownego czyszczenia wtryskiwaczy możemy wykorzystać często polecany przez internautów zestaw narzędzi w postaci kilku rodzajów szczotek, które można napędzać manualnie lub za pomocą wkrętarki akumulatorowej. Przed użyciem odpowiedniej szczotki, należy włożyć zaślepki do otworu dyszy, które zablokują wnikanie oddzielonych cząstek zabrudzeń do komory spalania. Narzędzia tego typu pozwolą na skuteczne i profesjonalne wyczyszczenie zarówno ścianki gniazda wtrysku, jak i uszczelki wtrysku oraz otworu dyszy. Ponadto zaletą tego zestawu jest jego uniwersalne zastosowanie, ponieważ pasuje do większości urządzeń producentów.

Gruntowne czyszczenie gniazda wtryskiwaczy
Gruntowne czyszczenie gniazda wtryskiwaczy

2.Przygotowanie gniazda wtryskiwaczy - Zestaw do frezowania gniazd wtryskiwaczy

Kiedy przeprowadzimy już demontaż starego wtryskiwacza, następnie trzeba zadbać o przygotowanie gniazda wtryskiwacza i w tym celu można wykorzystać uniwersalny zestaw narzędzi, który bez większego problemu zakupimy w sklepie internetowym. Taki zestaw składa się z uchwytu T, przyrządu do prowadzenia frezu oraz pięciu frezów czyszczących. Większość rodzajów gniazd wtryskiwaczy może być czyszczona przez ten zestaw. Za pomocą tego zestawu umiejętnie oczyszczamy podstawę gniazda wtrysku.