08 listopada 2021

Czy trzeba kodować wtryskiwacze

Po regeneracji lub wymianie wtryskiwaczy i zamontowaniu ich z powrotem do silnika trzeba je odpowiednio zakodować. Kodowanie wtryskiwaczy IMA pozwala precyzyjnie zsynchronizować pracę wtrysków, co jest niezbędne dla ich prawidłowego funkcjonowania. Sterownik silnika podejmuje na bieżąco decyzje o regulowaniu korekt paliwowych wtryskiwaczy. Jeśli nie będzie miał odpowiednich informacji, sterowanie procesem wtrysku będzie niewłaściwe.

Rozkodowane wtryski, objawy których to między innymi nierówna praca silnika, nadmierna emisja spalin, podwyższone zużycie paliwa czy też przyśpieszone zapychanie układu wydechowego, stanowią poważny problem dla żywotności układu paliwowego i jednostki napędowej. Wszystko to może w krótkim czasie prowadzić do wyeksploatowania tych elementów, co z kolei będzie oznaczało konieczność przeprowadzenia kosztownych napraw.

Czy trzeba kodować wtryskiwacze
Czy trzeba kodować wtryskiwacze

Wymiana wtryskiwaczy bez kodowania jest zatem zdecydowanie nie zalecana. Może się zdarzyć, że po takim działaniu problem awarii wtrysku wcale nie zniknie, gdyż wtryskiwacze nadal będą pracowały nieprawidłowo. Nieodpowiednie zakodowanie wtryskiwaczy będzie odbijało się zarówno na wydajności, kulturze pracy, jak i ekologiczności pojazdu.

Ile kosztuje kodowanie wtryskiwaczy - odpowiadamy

Warto pamiętać, że koszt kodowania wtryskiwaczy w autoryzowanych serwisach jest z reguły wliczony w cenę regeneracji. Oprócz samego kodowania i regulacji parametrów wtrysków, na regenerację wtryskiwaczy składa się także gruntowne czyszczenie, wymiana zużytych części oraz testowanie podzespołów. Cały ten proces odbywa się z wykorzystaniem zaawansowanych, certyfikowanych maszyn oraz z zachowaniem specjalistycznej technologii udostępnianej przez producenta.

Ile kosztuje kodowanie wtryskiwaczy - odpowiadamy
Ile kosztuje kodowanie wtryskiwaczy - odpowiadamy

Po tak przeprowadzonej naprawie można szybko i skutecznie przywrócić pełną sprawność wtryskiwaczy, a także zapewnić im fabryczne wartości testowe. Oznacza to, że wtryskiwacze po profesjonalnej regeneracji swoimi parametrami od nowych podzespołów nie różnią się niczym, za wyjątkiem ceny.