16 lutego 2022

Czy trzeba wymieniać wszystkie wtryski?

Czy trzeba wymieniać wszystkie wtryski?
Czy trzeba wymieniać wszystkie wtryski?

Jeżeli diagnosta, który przeprowadza oględziny części stwierdzi, że parametry wtryskiwaczy są prawidłowe, wówczas nie trzeba wymieniać wszystkich podzespołów od razu. Liczba wymienianych wtrysków jest zależna od stanu technicznego oraz stopnia zużycia każdego z nich. Jeżeli jeden z wtryskiwaczy jest uszkodzony, a pozostałe z kompletu są sprawne, gdzie dodatkowo przebieg pojazdu nie wskazuje na ich zużycie, wymiana wtrysków nie jest konieczna. Mimo wszystko naprawa może przynieść krótkotrwałe rezultaty, jeżeli powodem wymiany tylko jednego wtrysku była oszczędność, a nie faktyczny stan wtryskiwaczy. Dodatkowo, wymiana jednego podzespołu w samochodzie, który ma przejechane setki tysięcy kilometrów również może zakończyć się fiaskiem, ponieważ pozostałe wtryski z pewnością z czasem zaczną wykazywać znaczne odchyłki od parametrów standardowych.

Wymiana wtryskiwaczy - jeden czy wszystkie? - Wymiana wtryskiwaczy Common Rail

Aby uzyskać równomierną dawkę paliwa przekładającą się na równą pracę silnika, lepiej jest wymienić wszystkie wtryskiwacze. Nowe podzespoły mają wtedy jednakową żywotność oraz jednakowe parametry pracy – o ile są prawidłowo zakodowane. Zdarza się też tak, że uszkodzeniu ulega tylko jeden element, a pozostałe są w pełni sprawne i minimalnie zużyte. W takim wypadku wymiana wszystkich wtryskiwaczy po prostu nie ma sensu. Dlatego też z tego powodu w momencie awarii wtrysków warto o opinię zapytać doświadczonego mechanika samochodowego.

1. Regeneracja wtryskiwaczy bywa niepotrzebna - Wymiana wtrysku cena

Często zdarza się tak, że warsztaty samochodowe wykorzystują niewiedzę klientów i regenerują wszystkie wtryskiwacze, mimo że jest to niepotrzebne. Z tego powodu podejmując decyzję o toku naprawy, powinno się kierować specyfikacją, którą otrzymujemy ze stołu probierczego. Czasami wystarczy tylko czyszczenie wtrysków, aby powróciły one do pełnej sprawności. Czyszczenie części jest znacznie tańszym zabiegiem niż kompleksowa regeneracja wszystkich wtryskiwaczy.

2. Zużyte wtryskiwacze to dopiero początek problemów - Wymiana wtryskiwaczy 1.6 HDI

Zużyte wtryskiwacze możemy skutecznie przywrócić do dawnej formy, jednak kiedy zaniedbamy tę czynność, możemy spodziewać się znacznie zwiększonego poziomu awarii. Uszkodzone wtryski powodują złe środowisko pracy dla reszty podzespołów układu wtryskowego, przez co znacznie szybciej się zużywają. Ważne jest, aby sprawdzić stan techniczny wtryskiwaczy, jak tylko zaobserwujemy pierwsze objawy zabrudzonych wtryskiwaczy. Długa jazda z niesprawnymi wtryskami może zakończyć się dużym wydatkiem, który wiąże się z zakupem nowych podzespołów.

3. Wymiana jednego wtrysku - Wymiana wtrysków Diesel cena

O ile pozostałe wtryski wykazują prawidłowe parametry, to wymiana tylko jednego wtryskiwacza może zażegnać objawy związane z awarią podzespołu. Bardzo często zdarza się tak, że wtryski, które do tej pory nie wykazywały nieprawidłowości, także się zużywają, przez co wizyta w warsztacie znów staje się konieczna.

Wymiana jednego wtrysku
Wymiana jednego wtrysku

Mimo wszystko decyzję co to tego, ile wtryskiwaczy powinno zostać wymienionych, należy podjąć po bardzo dokładnej i profesjonalnej diagnostyce wtrysków. Warto również dowiedzieć się ile kosztuje wymiana wtryskiwaczy w poszczególnych serwisach i wybrać najkorzystniejszą opcję.