11 lutego 2022

Czy w Dieslu są wtryski?

Czy w Dieslu są wtryski?
Czy w Dieslu są wtryski?

Pojazdy z silnikami wysokoprężnymi są wyposażone we wtryskiwacze. Wyróżnia się cztery firmy, które je produkują: Bosch, Delphi, Denso oraz Siemens. Produkuje się dwa rodzaje wtrysków: piezoelektryczne oraz elektromagnetyczne. Paliwo podawane jest do wtryskiwaczy pod wysokim ciśnieniem i w odpowiednim momencie za sprawą sterownika silnika rozpylają one olej napędowy w komorze spalania w trakcie otwarcia zaworów elektromagnetycznych. Są one jednym z najistotniejszych elementów układu zasilania, trzeba o nie dbać, ponieważ jak każdy element może w końcu ulec awarii, a koszt wymiany jednego wtrysku jest bardzo wysoki, co dopiero cały komplet. Największe znaczenie ma jakość uzupełnianego paliwa, które trafia do wtryskiwaczy, ponieważ im bardziej jest czyste, tym mniejsza szanse na zanieczyszczenie wtrysków tudzież wystąpienia jakiejś usterki.

Wtryskiwacze w dieslach – rodzaje i koszty naprawy - Rodzaje wtryskiwaczy Common Rail

Mamy dwa rodzaje wtryskiwaczy: elektromagnetyczne i piezoelektryczne. Różnica w ich działaniu jest zasadnicza; po pierwsze: wtryski elektromagnetyczne są aktywowane przez impuls elektryczny, a różnica ciśnień podnosi iglicę i następuje wtrysk ON (kilka dawek w jednym cyklu działania silnika). Po drugie: dzięki tym drugim wtryskiwaczom zmniejsza się zużycie paliwa i mają możliwość podania do 7 dawek paliwa na cykl. Niewłaściwe użytkowanie auta może zaburzyć tę dokładną pracę wtryskiwaczy.

1. Jak działa układ wtryskowy w dieslu? - Jak dbać o wtryski w Dieslu?

Aby przedwcześnie nie zniszczyć wtryskiwaczy w Dieslu, powinieneś przestać jeździć gwałtownie, zadbać o dobrą jakość tankowanego paliwa, a także oleju silnikowego, wymieniać filtr oleju według zaleceń producenta. Pojazdy bez układu wtryskowego nie miałyby racji bytu, ponieważ dzięki wtryskiwaczom dostarczane jest paliwo podawane w odpowiednim czasie i w odpowiedniej ilości do komory spalania przy pomocy komputera pokładowego. Jeśli coś niedobrego dzieje się ze wtryskiwaczami, objawia się to w pogorszonej pracy jednostki napędowej.

2. Wtryskiwacze w silnikach diesla – co musisz o nich wiedzieć? - Wtrysk paliwa Diesel - cena

Wtryskiwacze pasujące do silników wysokoprężnych są drogie. Cena jednego wtrysku oscyluje w granicach 1000 do 1500 złotych, zatem komplet 4 wtryskiwaczy wynosi kilka tysięcy złotych. Warto więc o te elementy dobrze zadbać. Wtryskiwacze mają podawać paliwo w odpowiednim czasie pod ciśnieniem. Są one awaryjne, więc trzeba przyjrzeć się ich eksploatacji, a także paliwu, które jest dostarczane. Oczywiście one prędzej czy później uległyby awarii, natomiast lepiej ją jak najbardziej opóźnić. Najbardziej zauważalne będzie to podczas jazdy samochodem, gdy silnik nie będzie pracować tak wydajnie, jak wcześniej. Pamiętaj, że musisz wymienić lub zregenerować uszkodzone wtryski, bo inaczej stracisz możliwość swobodnego poruszania się samochodem.

Wtryskiwacze w silnikach diesla – co musisz o nich wiedzieć? - Wtrysk paliwa Diesel - cena
Wtryskiwacze w silnikach diesla – co musisz o nich wiedzieć? - Wtrysk paliwa Diesel - cena

3. Wtryskiwacze w silnikach Diesla - Wtryski Diesel – objawy

Układ wtryskowy zbudowany jest z pompy wtryskowej (najdroższy element) i wtryskiwaczy. Jeśli wtryskiwacze działają prawidłowo i nie ma z nimi problemów, to silnik również nie szwankuje. Wtryskiwacze mają za zadanie decydować o rozpylaniu paliwa, przebiegu spalania oleju napędowego, mocy, a także momencie obrotowym silnika. Głównym elementem w budowie wtryskiwacza jest rozpylacz składający się z obudowy i iglicy. Jeżeli wtryskiwacze są zużyte, to z układu wydechowego wydostaje się gęsty, ciemny dym. Dodatkowo spada moc silnika, jak również wrasta zużycie ON. W przypadku nieprawidłowości w pracy wtryskiwaczy zazwyczaj wymienia się nie jeden wtrysk, a całość. Zakłada się, że wytrzymają około 150 tysięcy kilometrów.