22 lipca 2022

Czy warto regenerować pompowtryski?

Czy warto regenerować pompowtryski?
Czy warto regenerować pompowtryski?

W sytuacji, gdy pompowtryski ulegną jakiejś awarii, zdecydowanie warto poddawać je regeneracji, by odzyskały całkowitą sprawność. Ponadto wykonując taką usługę, jesteśmy w stanie przywrócić pompowtryskiwaczom parametry fabrycznie nowych podzespołów. Jednak o tym, czy istnieje w ogóle możliwość regeneracji każdego z tych elementów, decyduje indywidualny przypadek i kompleksowa diagnostyka. Dopiero po wykonaniu testów można ocenić, czy pompowtryski kwalifikują się jeszcze do regeneracji, czy też do całkowitej wymiany na nowe. Pewne jest jednak to, że gdy zaczynają one szwankować, należy jak najszybciej się tym zająć i nie lekceważyć problemu.

Regeneracja pompowtryskiwacza czy wymiana na nowy - Regeneracja pompowtryskiwaczy

O tym, czy dany pompowtryskiwacz nadaje się do regeneracji, czy do wymiany decyduje pracownik serwisu, czyli osoba kompetentna w tej dziedzinie. Nierzadko jednak okazuje się, że wystarczająca będzie sama ich regulacja i ustawienie. Jeśli dochodzi jednak do regeneracji, czyli do najczęściej wybieranej usługi, możemy spodziewać się takich samych efektów, jak w przypadku wymiany elementów zużytych na nowe. Niestety, jednak gdy podzespoły mają trwałe uszkodzenia mechaniczne, kiedy dochodzi przykładowo do zatarcia pompowtrysku, nie będzie ona możliwa, a wtedy pozostaje tylko i wyłącznie inwestycja w nowe części.

1. Pompowtryskiwacze - objawy usterki - Przyczyny uszkodzenia pompowtryskiwaczy

Nawet najdrobniejsze uszkodzenia i awarie pompowtryskiwaczy są zdecydowanie zauważalne dla kierowcy samochodu i mogą być bardzo niekomfortowym i uciążliwym problemem. Do najczęstszych objawów usterki zaliczany jest pojawiający się problem z uruchomieniem silnika zarówno zimnego, jak i rozgrzanego, kłopot z nierówną jego pracą, z utratą obrotów na jałowym biegu, z gaśnięciem samochodu na niskich obrotach i z nasilającym się szarpaniem w czasie jazdy. W celu ustalenia przyczyny tego typu nieprawidłowości, wskazane jest przeprowadzenie dokładnych badań z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi. Bardzo często zdarza się, że takie sytuacje pojawiają się przez rozkodowane, rozregulowane, czy po prostu źle ustawione pompowtryski, ale również przez używanie paliwa o bardzo niskiej jakości, czy też poprzez samo zużycie tych części.

Pompowtryskiwacze - objawy usterki
Pompowtryskiwacze - objawy usterki

2. Pompowtryski regeneracja czy wymiana na nowe? - Jak sprawdzić który pompowtrysk jest uszkodzony

Regeneracja pompowtryskiwaczy na pewno jest rozwiązaniem ekonomicznym, bardziej opłacalnym i gwarantującym równie trwałe efekty, jak wymiana. Gdy uszkodzenia tych części nie są znaczące, nie ma sensu i potrzeby, żeby dokonywać wymiany ich wszystkich na nowe. Aby dowiedzieć się, który z pompowtrysków uległ uszkodzeniu, należy najpierw sprawdzić całość poprzez podłączenie narzędzia testującego do sterownika silnika. Otrzymamy dzięki temu wszelkie korekty z informacjami o dawce paliwa, a odpowiednio wybrany program na komputerze diagnostycznym będzie pomocny w wykazaniu błędów każdego z pompowtrysków podczas ich pracy.