21 czerwca 2022

Czy wtryski mają wpływ na spalanie?

Czy wtryskiwacze mają wpływ na spalanie?
Czy wtryski mają wpływ na spalanie?

Wtryskiwacze, a właściwie sposób, w jaki dostarczają one paliwo, w dużym stopniu przekłada się na poziom spalania. Całkowicie sprawny wtrysk, wykazujący parametry zgodne z zadanymi od producenta, zapewnia optymalny emitowanych spalin. Jednak kiedy wtryskiwacze są uszkodzone i nieprawidłowo dawkują paliwo, mają wpływ nie tylko na proces spalania paliwa, ale mogą spowodować także spadek mocy, czy większe zużycie oleju napędowego. Kiedy zaobserwujemy tego typu objaw, warto sprawdzić wtryskiwacze za pomocą testera diagnostycznego lub testów przelewowych, dzięki czemu będziemy mogli wskazać niesprawny wtrysk. Znając zasadę działania wtryskiwaczy, wiemy, że to wysokie ciśnienie wtrysku przekłada się na optymalizację procesu spalania, jednak aby wiedzieć, czy przyczyną większego spalania jest właśnie niepoprawne ciśnienie w układzie paliwowym, konieczne są rzetelne oględziny. Będąc posiadaczem Diesla, trzeba też wiedzieć, że sposób użytkowania samochodu i styl naszej jazdy w dużej mierze wpływa na poziom spalania, dlatego warto zwrócić na to uwagę.

Co jest przyczyną zbyt dużego zużycia paliwa? – Zużyte wtryskiwacze diesel objawy

Przyczyny większego zużycia oleju napędowego można doszukiwać się w układzie paliwowym, a dokładniej we wtryskiwaczach. Uszkodzone wtryski mogą dawkować zbyt dużą ilość paliwa, dlatego warto sprawdzić ich sprawność za pomocą testów przelewowych lub komputera diagnostycznego. Jeśli zbyt dużemu zużyciu paliwa towarzyszy szarpanie silnika, spadek mocy, gorsze osiągi, duże kopcenie z wydechu czy kłopoty przy uruchamianiu samochodu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z awarią wtryskiwaczy. Usterkę warto szybko zażegnać, ponieważ objawy zabrudzonych i zużytych wtryskiwaczy znacznie utrudnią jazdę.

1. Zużyte wtryskiwacze to dopiero początek problemów – Komputer pokazuje za duże spalanie

Zużyte wtryskiwacze mogą spowodować dysfunkcje innych podzespołów samochodowych, dlatego nie należy ignorować tej usterki. Kiedy podczas serwisu komputer diagnostyczny wykaże za duże spalanie, należy sprawdzić wtryskiwacze, bowiem ich nieprawidłowe parametry pracy mogą skutkować właśnie wyższym poziomem spalania. Nie każdy wie, że uszkodzone wtryski mogą spowodować także awarię turbosprężarki, tłoków, filtra dpf, a także samego silnika.

Zużyte wtryski to dopiero początek problemów
Zużyte wtryskiwacze to dopiero początek problemów

2. Dlaczego wtryskiwacze Common Rail ulegają zużyciu?

Wtryskiwacz skonstruowany jest z elementów, które z czasem niszczeją i tracą swoje pierwotne właściwości. Należą do nich uszczelki i podkładki, które parcieją i odkształcają się. Wtryski pracują w bardzo dużej temperaturze oraz przy ogromnym ciśnieniu, co także wpływa na stan części składowych. Wtryski ulegają naturalnemu zużyciu w trakcie użytkowania samochodu, jednak istnieje kilka czynników, które znacznie skracają ich żywotność. Niewątpliwie jest to zabrudzone, słabej jakości paliwo, a także niewłaściwy sposób eksploatowania auta z napędem Diesla.