15 czerwca 2022

Czy wtryski mogą uszkodzić silnik?

Czy wtryskiwacze mogą uszkodzić silnik?
Czy wtryski mogą uszkodzić silnik?

Uszkodzone wtryskiwacze, które w niewłaściwy sposób dawkują paliwo, powodują przede wszystkim szarpanie silnika i jego nierówną pracę, a w konsekwencji mogą go uszkodzić. Niestety problemy na tym się nie kończą, ponieważ trudność w uruchomieniu silnika wpływa bardzo niekorzystnie na pracę akumulatora oraz rozrusznika. Trzeba też wiedzieć, że im jednostka napędowa pracuje mniej równomiernie, tym szybciej zużywa się koło dwumasowe. Nowoczesne Diesle mają czułe systemy oczyszczania spalin, więc często w parze z awarią wtrysków idzie awaria filtra cząstek stałych, który będzie się często zapychał. Usterka układu wtryskowego może też spowodować przegrzanie się tłoków, a stąd już tylko o krok do trwałego uszkodzenia silnika. Kiedy więc zgłosić się do mechanika, aby nie doprowadzić do zniszczenia silnika i bardzo kosztownej naprawy? Naszą uwagę powinno zwrócić dymienie z rury przy rozruchu, problemy z odpalaniem, wyższe spalanie oraz nierówna, stukowa praca jednostki napędowej.

Zużyte wtryskiwacze to dopiero początek problemów – Jak długo można jeździć z uszkodzonym wtryskiem?

Zużyte wtryski przestają prawidłowo działać, co z pewnością odczujemy w trakcie jazdy. Jednak brak reakcji na usterkę spowoduje eskalację uszkodzeń, a wtedy koszty napraw obejmą nie tylko wtryski, ale i inne części samochodowe. Jeśli chcemy uniknąć kłopotów z uruchomieniem auta i znacznego spadku komfortu podróżowania, nie powinniśmy jeździć z uszkodzonym wtryskiem. Warto wiedzieć, że nie trzeba ich od razu wymieniać na nowe, ponieważ oferowana przez serwisy samochodowe usługa regeneracji, skutecznie przywraca odpowiednie wartości zużytym podzespołom.

1. Przyczyny awarii wtryskiwaczy – dlaczego wtryski się psują? – Rozkodowane wtryski objawy

Przyczyną awarii wtryskiwacza najczęściej jest zużycie eksploatacyjne jego części składowych. Często niestety sami przyczyniamy się do krótszej żywotności wtrysków, stale tankując kiepskiej jakości paliwo. Znajdujące się w nim osady przywierają do powierzchni wtrysku i uniemożliwiają mu poprawną pracę. To, od czego psują się wtryskiwacze, to także niewłaściwy sposób użytkowania Diesla. Z biegiem kilometrów wtryski tracą prawidłowe parametry, co można określić mianem rozkodowania się wtrysków. Aby wyeliminować objawy związane z tą awarią, konieczna jest wymiana uszkodzonych elementów, gruntowne czyszczenie części oraz nadanie wtryskom nowych kodów IMA.

Przyczyny awarii wtrysków
Przyczyny awarii wtryskiwaczy

2. Co mogą zniszczyć niesprawne wtryskiwacze? – Wtryski a odpalanie

Uszkodzone wtryskiwacze, które nieprawidłowo dawkują olej napędowy, działają w sposób destrukcyjny na inne, ważne podzespoły samochodowe. Najbardziej na takiej usterce cierpi turbosprężarka, filtr cząstek stałych, koło dwumasowe, łańcuch rozrządu oraz tłoki. Jak widać, awaria wtryskiwaczy ciągnie za sobą cały szereg innych usterek, dlatego nie można czekać z naprawą. Taką konieczność rozpoznamy po problemach z uruchamianiem auta niezależnie czy jest ono rozgrzane czy nie.