30 listopada -0001

Czy wtryski się reguluje?

Czy wtryski się reguluje?
Czy wtryski się reguluje?

Wskazane i niezbędne jest to, żeby co pewien czas poddawać wtryski regulacji i ustawieniu. Jest to również możliwe podczas przeprowadzenia całego procesu regeneracji, gdzie oprócz regulowania, wtryskiwacze są także poddawane gruntownemu czyszczeniu i dokładnej analizie. Regulowanie polega głównie na ustawianiu ciśnienia i dawek paliwa, jednak przebiega w nieco inny sposób w zależności od tego, jakiego typu jest wtryskiwacz. Wtryskiwacze CR najczęściej reguluje się poprzez sprawdzenie ich ciśnienia z użyciem dwóch podkładek o różnej grubości. Tak samo ważne w całym przebiegu regulacji jest ustawienie odpowiedniego dawkowania wtrysku paliwa. Warto więc przeprowadzać regularnie dokładną diagnostykę samochodu, ponieważ rozregulowane wtryskiwacze mogą mieć zmienione parametry dawek, a to wpływa już na prawidłowość pracy całego układu.

Obsługa wtryskiwaczy silników diesla - Ciśnienie wtrysku diesel

W silnikach Diesla najczęściej kontroluje się i obsługuje takie parametry wtrysków jak rozpylanie paliwa, oraz szczelność zamknięcia wypływu paliwa po wtrysku. Ciśnienie pośredniego wtrysku paliwa wynosi w przypadku silników Diesla do 100 – 180 barów, a ciśnienie wtrysku bezpośredniego do 180 – 390 barów. Z racji, że wtryskiwacze są takimi elementami układu, które mają bezpośredni wpływ na przebieg spalania, moc, dynamikę pojazdu, a także na poziom emisji spalin i zużycie paliwa, niezbędne jest to, by zapewnić im ciągłość nienagannej pracy poprzez regularną diagnostykę.

1. Regulacja wtrysku - Regulacja wtryskiwaczy cena

Do kluczowych etapów regulacji wtrysków zalicza się sprawdzenie poszczególnych parametrów, tj. dawki paliwa, ciśnienia, czasu otwarcia wtrysku, jego uszczelnienia, rozpylenia i rezystancji. Poza tym, że są one poddane regulacji, usługa regeneracji gwarantuje także dokładne wyczyszczenie każdego elementu oraz wymianę wszystkich zużytych podzespołów. Regulacja wtryskiwaczy wliczona jest już w sam proces regeneracyjny, dlatego cena obejmuje całość usługi, która rozpoczyna się od około 300 zł.

Regulacja wtrysku
Regulacja wtrysku

2. Co to jest Kąt wyprzedzenia wtrysku - Regulacja wtryskiwaczy Diesel

Kąt wyprzedzenia wtrysku jest to kąt wychylenia wału korbowego między chwilą rozpoczynającego się wtrysku paliwa, a położeniem, kiedy tłok osiągnie górne martwe położenie. Jest to bardzo ważne pojęcie, które określa pracę w samochodach z silnikiem wysokoprężnym. Żeby mieszanka paliwowo powietrzna miała wystarczającą ilość czasu na to, by się zapalić, wtrysk paliwa musi nastąpić nie później, niż gdy tłok osiągnie górne martwe położenie. Kąt wyprzedzenia wtrysku zależy między innymi od zwałki zapłonu, czyli od czasu pomiędzy samozapłonem, a transportem mieszaniny paliwowo powietrznej. Podczas regulacji wtryskiwaczy niezbędne będzie prawidłowe ustawienie kąta wtrysku, ponieważ przekłada się to na wygodę i dynamikę jazdy.