21 lutego 2022

Czym grozi jazda z uszkodzonym wtryskiwaczem?

Czym grozi jazda z uszkodzonym wtryskiwaczem?
Czym grozi jazda z uszkodzonym wtryskiwaczem?

Jazda z uszkodzonym wtryskiwaczem grozi całkowitym unieruchomieniem samochodu. Wtryski, które są niesprawne, rozpylają paliwo w sposób nieprawidłowy, co można odczuć podczas jazdy. Pierwsze objawy awarii w znacznej mierze obniżają komfort jazdy – gasnący silnik, problemy z jego odpaleniem i szarpanie, a kiedy te symptomy zostaną zlekceważone, poziom uszkodzeń znacznie się zwiększy. Uszkodzone wtryski mogą w konsekwencji spowodować zatarcie turbosprężarki, a nawet samego silnika. Niekiedy zdarza się tak, że paliwo wydostające się z lejących wtrysków rozrzedza olej, przez co traci on wartości zabezpieczające. Watro pamiętać, że uszkodzenia mechaniczne wtryskiwaczy uniemożliwiają ich regenerację, przez co wówczas może się okazać, że konieczny będzie zakup nowych, droższych wtryskiwaczy.

Zużyte wtryskiwacze to dopiero początek problemów - Czy można jeździć z uszkodzonym wtryskiem

Zużyte wtryskiwacze możemy skutecznie przywrócić do dawnej formy, jednak kiedy zaniedbamy tę czynność, to możemy spodziewać się pogorszenia poziomu awarii. Zepsute wtryski powodują niekorzystne środowisko pracy dla reszty podzespołów układy wtryskowego, przez co zasadniczo szybciej się zużywają. Jeśli tylko zaobserwujemy pierwsze objawy awarii wtryskiwaczy, należy jak najszybciej sprawdzić ich stan. Długotrwała jazda z uszkodzonymi wtryskami może zakończyć się dużym wydatkiem, wiążącym się z zakupem nowych podzespołów.

1. Uszkodzone wtryski objawy - jak rozpoznać? - Uszkodzony wtryskiwacz objawy Diesel

Awarię dotyczącą wtrysków rozpoznamy m.in. po problemach z uruchomieniem samochodu zarówno na zimnym, jak i rozgrzanym silniku. Dodatkowo samochód będzie gasł na biegu jałowym, a przy wciśnięciu gazu zacznie się wydobywać z rury wydechowej więcej dymu niż zwykle. Następnym objawem jest to, że silnik przestaje równomiernie pracować, szarpie, a spod maski słychać specyficzne klekotanie. Awaria wtryskiwaczy wiąże się także ze spadkiem mocy, dziwnym falowaniem obrotów oraz szybszym zużyciem paliwa. Żeby sprawdzić, który z wtryskiwaczy jest uszkodzony, powinno się poddać je testom przelewowym lub też sprawdzić komputerowo.

2. Uwaga - To się psuje: układ wtryskowy - Jak sprawdzić który wtrysk jest uszkodzony

Wtryskiwacze są najbardziej awaryjnymi częściami, które znajdują się w układzie paliwowym. Dodatkowo ich żywotność skraca nieodpowiedni styl jazdy – wyłączanie po mieście i na krótkich dystansach. Zakup nowych wtryskiwaczy niestety wiąże się niejednokrotnie z kosztem aż kilkunastu tysięcy złotych. Właśnie z tego powodu kierowcy chętnie korzystają z regeneracji, która jest o wiele tańszym, a równie skutecznym rozwiązaniem. Uszkodzone wtryskiwacze obniżają znacznie komfort jazdy, a zlekceważenie ich może doprowadzić do uszkodzenia turbosprężarki, filtra cząstek stałych, a w konsekwencji – silnika.

3. Czy można jeździć ze zużytym wtryskiwaczem? - Jak długo można jeździć z uszkodzonym wtryskiem

Jeżeli mamy podejrzenie dotyczące awarii wtryskiwaczy warto sprawdzić ich parametry na urządzeniu diagnostycznym. Wtedy porównując parametry rzeczywiste wtrysku z wartościami podanymi przez producenta, będziemy w tanie wskazać niesprawny wtrysk. Kiedy diagnoza wykaże zły stan techniczny wtryskiwaczy, konieczne jest ich wyczyszczenie lub kiedy to nie jest możliwe – wymiana.

Czy można jeździć ze zużytym wtryskiwaczem?
Czy można jeździć ze zużytym wtryskiwaczem?

W takim wypadku należy udać się do serwisu, który posiada specjalny sprzęt dedykowany podzespołom układu paliwowego. Pamiętajmy, aby skorzystać z diagnostyki wtrysków, jeżeli twój samochód dymi, nierówno pracuje i gaśnie, ponieważ któryś z nich może być zawieszony.