27 czerwca 2022

Czym smarowana jest pompa wtryskowa?

Czym smarowana jest pompa wtryskowa CR?
Czym smarowana jest pompa wtryskowa?

Pompa wtryskowa smarowana jest paliwem, dlatego tak ważne jest, by zawsze było ono dobrej jakości, tzn. miało odpowiednie właściwości ochronne i smarne. Elementy, które współpracują ze sobą, łuszczą się i rysują, czego powodem jest właśnie brak odpowiedniego smarowania. Istotne jest też, by nie dopuszczać do częstej jazdy na minimalnej ilości oleju napędowego w baku, ponieważ może to doprowadzić do zatarcia się pompy. Tego typu usterka, należy do uszkodzeń typu mechanicznego i obejmuje wszystkie ruchome elementy pompy. Do zatarcia pompy możemy doprowadzić także nie odpowietrzając układu wtryskowego po przeprowadzonej naprawie. Aby nie uszkodzić pompy, trzeba pamiętać o tym, by po każdej wymianie filtra, odpowietrzyć pompę, w innym przypadku możemy ją zniszczyć już w momencie rozruchu.

Pompa wtryskowa – nawet pancerne rozwiązania czasami wymagają uwagi – Pompa wtryskowa objawy

Pompa wtryskowa niegdyś była naprawdę trwałym podzespołem, odpornym na niekorzystne warunki eksploatacyjne. Dzięki aktualnym pompom wysokiego ciśnienia możemy cieszyć się naprawdę dobrymi parametrami użytkowymi, jednak są one bardziej wrażliwe na kiepskiej jakości paliwo. Szczególnie czuła na różnego typu osady i niewłaściwe korzystanie z pojazdu jest najnowsza pompa CP-4. Kiedy dochodzi o uszkodzenia tego podzespołu, praca silnika ulega znacznemu pogorszeniu. Możemy mieć do czynienia z szarpaniem jednostki, problemem z uruchomieniem auta, a także odczujemy spadek mocy.

1. Pompy paliwa w silnikach Diesla - budowa i zasada działania – Pompa wtryskowa Common Rail

Najczęściej stosowanym układem paliwowym jest aktualnie Common Rail. Pompa Common Rail ma za zadanie sprężyć paliwo do odpowiedniego ciśnienia i przekazać je do szyny, skąd trafi do wszystkich wtryskiwaczy. Cały proces sterowany jest za pomocą elektronicznego sterownika, który oblicza potrzebną dawkę paliwa na cykl w czasie rzeczywistym. Wprowadzenie tej technologii dało możliwość bardzo precyzyjnego dopasowania dozy paliwa, co pozwoliło także na spełnienie restrykcyjnych norm emisji spalin Euro.Pompy paliwa w silnikach Diesla

Pompy paliwa w silnikach Diesla
Pompy paliwa w silnikach Diesla

2. Pompa wtryskowa – o tym warto wiedzieć – Wikipedia

Pompa wtryskowa spręża paliwo, dzięki czemu trafia ono do szyny pod bardzo dużym ciśnieniem, a stamtąd do wtryskiwaczy przy minimalnym jego spadku. Nowoczesne pompy Common Rail odgrywają dużą rolę w nadaniu dawce paliwa świetnych parametrów, dzięki czemu jazda stała się bardziej komfortowa. Będąc posiadaczem Diesla, warto wiedzieć, jak go właściwie eksploatować, jak zachować dobry stan techniczny podzespołów układu paliwowego i nie doprowadzać do ich szybszego zużycia. W tym celu należy sprawdzić, jak czyścić układ wtryskowy, jaki smar do wtryskiwaczy, co psuje się w pompie wtryskowej, czy co ile konieczny jest serwis olejowy i filtrowy.