14 czerwca 2022

Czym umyć wtryskiwacze?

Czym umyć wtryski?
Czym umyć wtryskiwacze?

Wtryskiwacze możemy umyć przy pomocy produktów marki Liqui Moly, STP, TEC 2000, K2, które dedykowane są podzespołom układu paliwowego Diesla. Preparaty te cieszą się największą popularnością, z łatwością kupimy je w sklepach motoryzacyjnych, są w dobrej cenie, a ich zastosowanie nie wymaga pomocy mechanika. Aby zapobiec przedostawaniu się do wtrysków różnego typu zanieczyszczeń, warto zacząć używać dodatków do paliwa, które wystarczy dolać do baku po zatankowaniu. Aby wyczyścić bardzo brudne wtryskiwacze, musimy sięgnąć po mocniejszy kaliber, jakim jest termochemiczne lub ultradźwiękowe mycie wtrysków. Obydwie metody stosowane są w wyspecjalizowanych serwisach samochodowych i wiążą się z użyciem silnej chemii oraz specjalnych urządzeń. Nasuwa się więc pytanie, jak najlepiej przeczyścić wtryski w Dieslu? - otóż dobór odpowiedniej metody zależy od stopnia zabrudzenia wtryskiwaczy.

Jak wyczyścić wtryski w silniku – Jak odwiesić wtryskiwacz?

Żeby wyczyścić wtryskiwacze, należy skorzystać z preparatów dostępnych w sklepach motoryzacyjnych lub udać się do serwisu samochodowego. Oczywiście sposób, na jaki się zdecydujemy, zależy od stopnia zużycia i zabrudzeń naszych wtryskiwaczy. W warsztacie często mamy do czynienia z tak zwanymi zawieszonymi wtryskiwaczami, co oznacza, że nie są w stanie dawkować paliwa, czego przyczyną są właśnie nagromadzone na końcówce wtrysku osady. Aby odwiesić wtryskiwacz, konieczne jest gruntowne czyszczenie części w trybie serwisowym. Niestety popularne środki chemiczne okazują się nieskuteczne w takim przypadku.

1. Czyszczenie wtryskiwaczy Common Rail na różne sposoby – Czyszczenie wtryskiwaczy diesel forum

Wtryskiwacze Common Rail możemy wyczyścić samodzielnie przy pomocy detergentów przeznaczonych do mycia wtryskiwaczy Diesel. Jeśli czyszczenie wykonujemy w celach profilaktycznych, możemy dolać odpowiednio rozcieńczony preparat do baku z paliwem. Jednak, kiedy mamy już styczność z objawami zanieczyszczonych wtrysków, to konieczne jest czyszczenie układu paliwowego metodą bezpośrednią, co oznacza podpięcie puszki z detergentem do przewodów paliwowych i postępowanie według instrukcji producenta. Najskuteczniejszym sposobem czyszczenia nadal pozostaje czyszczenie ultradźwiękami oraz metoda termochemiczna.

Czyszczenie wtryskiwaczy
Czyszczenie wtryskiwaczy Common Rail na różne sposoby

2. Czyszczenie wtryskiwaczy za pomocą K2 Diesel Dictum – Preparat do czyszczenia wtryskiwaczy diesla Common Rail

Preparaty K2 Diesel są jednymi z najczęściej polecanych środków do czyszczenia wtryskiwaczy. Bardzo dobre rezultaty uzyskujemy podczas mycia zapobiegawczego lub wstępnego. Tego typu preparaty, czyli dostępne w każdym sklepie motoryzacyjnym, które można stosować samodzielnie, bardzo dobrze radzą sobie z delikatnymi zabrudzeniami, jednakże nie usuną brudu, który nagromadził się na wtryskach przez wiele lat eksploatacji. Trzeba też pamiętać, że preparaty nie pomogą w sytuacji, kiedy wtrysk jest uszkodzony mechanicznie i posiada wżery na powierzchni.