19 listopada 2021

Dlaczego wtrysk leje

Dlaczego wtrysk leje
Dlaczego wtrysk leje

To, dlaczego wtryskiwacz leje wynika z jego zacięcia lub zablokowania w pozycji otwartej. Jest to zazwyczaj spowodowane nagromadzeniem się osadów w postaci nagaru lub korozji, przez co wtryski nie mogą pracować prawidłowo. Wtedy podczas fazy wtrysku podzespół pozostaje otwarty i podaje zbyt duże ilości paliwa niż to konieczne.

Jakie są przyczyny awarii wtryskiwaczy - dlaczego wtryski się psują - lejące wtryski i skutki

Przyczyn tej awarii wtryskiwaczy może być kilka i są one bezpośrednio powiązane ze sposobem eksploatacji pojazdu. Najgorszy wpływ na żywotność wtryskiwaczy Common Rail ma zaś niskiej jakości paliwo, które pełne jest różnego rodzaju zanieczyszczeń. To właśnie te zabrudzenia zalegające na precyzyjnych elementach podzespołów są jednym z głównym powodów pogorszenia ich pracy i prowadzą w krótkim czasie do ich poważnego uszkodzenia.

Co więcej, skutki tego rodzaju usterki mogą być opłakane - lejące wtryski w krótkim czasie mogą stać się przyczyną wielu niechcianych i kosztownych awarii. Problemy z kołem dwumasowym, łańcuchem rozrządu, zapchanym filtrem cząstek stałych, a w najgorszych przypadkach także i z głowicą i samą jednostką napędową - to tylko niektóre z nich, nie warto więc tego lekceważyć.

Jakie są objawy zawieszającego się wtryskiwacza - lejące wtryski objawy

Jak jednak możemy stwierdzić, że w naszym samochodzie doszło do uszkodzenia wtryskiwaczy CR? Świadczą o tym objawy lejących wtrysków, takie jak nadmierna emisja spalin i zwiększone dymienie z rury wydechowej, podwyższone spalanie, nierówna praca silnika, problemy z rozruchem, a nawet zupełne unieruchomienie auta w niespodziewanym momencie.

Jakie są objawy zawieszającego się wtryskiwacza
Jakie są objawy zawieszającego się wtryskiwacza

Lejące wtryski diesel - zużyte wtryskiwacze to dopiero początek problemów - mogą narastać lawinowo

Warto mieć na uwadze fakt, że niesprawne, lejące wtryskiwacze to poważny problem dla prawidłowego funkcjonowania i żywotności układu paliwowego i silnika. Sam koszt regeneracji wtryskiwaczy zwiększa się wraz ze stopniem ich uszkodzenia - w najlepszym przypadku wtryski wystarczy tylko wyczyścić i wysterować, a odzyskają pełną sprawność. Jednak zignorowanie awarii często skutkuje koniecznością późniejszego serwisowania samochodu i przeprowadzeniem napraw sięgających nawet kilku tysięcy złotych. Zdecydowanie więc nie powinno się odkładać podjęcia odpowiednich naprawczych na później.