04 lutego 2022

Do czego służą wtryski w aucie?

Do czego w samochodzie służą wtryskiwacze?
Do czego służą wtryski w aucie?

Elementy układu Common Rail, jakim są wtryskiwacze, służą do podawania obliczonych przez sterownik, odpowiednio rozpylonych dawek paliwa pod wysokim ciśnieniem do komór spalania. Dzięki właściwej pracy wtrysków jest możliwe uruchomienie silnika, a co za tym idzie - użytkowanie samochodu. Bardzo istotne jest, aby wtryski pozostawały w nienagannej kondycji, ponieważ tylko wówczas olej napędowy dostaje się do spalania we właściwym czasie oraz w optymalnej ilości. Dzięki temu zachowana jest kultura silnika, a samochód pracuje dynamicznie, nie emitując do atmosfery spalin silnie nasyconych toksycznymi substancjami.

Wtryskiwacz - co to jest i do czego służy? - Jak sprawdzić wtryski Diesel?

Zgodnie z tym, co napisaliśmy w poprzednim akapicie, wtryski to elementy układu zasilania paliwem, które służą do dostarczania paliwa, które ma trafić do komór spalania w silniku Diesla. Układ CR pracuje pod wysokim ciśnieniem i jest doceniany przez wielu kierowców ze względu na ekonomikę pracy oraz kulturę jazdy, jednakże jest on dość podatny na obecność zanieczyszczeń oraz na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli masz wątpliwości do do tego, czy wtryski pracują w Twoim samochodzie bez zakłóceń, poddaj je sprawdzeniu, aby zatrzymać rozwój uszkodzeń wtórnych. Test przelewowy da Ci już pewien obraz sytuacji, diagnostykę należy dopełnić sprawdzeniem wtrysków na maszynie.

1. Wtryskiwacze - jak dbasz, tak masz - porady - Wtryski w samochodzie - cena

Dbanie o wtryski się opłaca, ponieważ można dzięki temu znacznie przedłużyć ich żywotność, unikając regeneracji lub wymiany. Wśród najczęściej wymienianych przez mechaników porad wyszczególnić należy stosowanie wysokiej jakości paliwa, regularne wymiany filtrów i oleju, a także szybkie reagowanie na pierwsze objawy zwiastujące potencjalną awarię. Usterki w obrębie układu Common Rail mogą okazać się kosztowne ze względu na specyfikę pracy wtrysków, ponieważ są one zainstalowane we wspólnym zasobniku paliwa. Gdy uszkodzeniu ulegnie jeden z wtryskiwaczy, kolejne rekompensują jego niewłaściwą pracę i w związku z tym zużywają się szybciej. Cena za komplet nowych wtryskiwaczy CR może oscylować w granicy kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, dlatego warto poddać regeneracji podzespoły pracujące dotychczas w Twoim samochodzie.

2. Uwaga! To się psuje - układ wtryskowy - Uszkodzone wtryski - objawy

Zepsuty układ wtryskowy oznacza dla kierowcy szereg problemów, ponieważ objawy tej sytuacji są odczuwalne i widoczne gołym okiem. Sygnałem mówiącym, że wtryskiwacze nie są w najlepszej kondycji, może być już zadymienie z wydechu, które nasila się zwłaszcza podczas odpalania samochodu oraz przy przyspieszaniu. Oprócz zadymienia auto będzie po prostu trudno odpalić, a spod maski będzie dobiegał odgłos spalania stukowego. Jazda Dieslem, w którym pracują uszkodzone wtryski, nie jest ani przyjemna, ani bezpieczna, ponieważ towarzyszą jej spadki mocy oraz szarpnięcia ze strony jednostki napędowej.

3. Co to jest wtryskiwacz i jak działa? Jak to działa i do czego służy? - Wtryskiwacze Diesel

Wtryskiwacz to istotny element najpopularniejszego układu wtryskowego w Dieslach, jakim jest system Common Rail. Działanie wtryskiwaczy bazuje na osiąganiu wysokiego ciśnienia, a także precyzyjnego czasu i dawki wtrysku. Omawiając proces pokrótce od początku, paliwo zostaje wtłoczone przez pompę do kolejnego elementu układu, jakim jest pompa wysokiego ciśnienia.

Jak działa i czym jest wtryskiwacz?
Co to jest wtryskiwacz i jak działa?

Aby zminimalizować ryzyko przedostania się zanieczyszczeń do układu, olej napędowy jest wówczas filtrowany. Pompa pod wysokim ciśnieniem przekazuje olej do szyny Common Rail, skąd paliwo podawane jest do wtrysków praktycznie bez utraty ciśnienia. Głównym zadaniem wtryskiwacza jest wykonanie komendy komputera silnika, gdyż ściśle określa on, w jakim momencie, na jaki czas i z jaką dawką wtryskiwacz ma się otworzyć, dostarczając paliwo do komory spalania.