26 listopada 2021

Gdzie jest kod IMA?

Gdzie znajduje się kod IMA wtryskiwacza?
Gdzie jest kod IMA?

Umieszczenie kodu IMA na wtryskiwaczu zależy od producenta wtrysku, lecz zazwyczaj znajduje się on na cewce lub na korpusie. Kod IMA na wtrysku elektromagnetycznym Bosch zlokalizowany jest właśnie na cewce, natomiast na wtrysku Bosch piezo wspomniany kod znajdziemy na plastikowym elemencie korpusu. Jeżeli chodzi o wtryskiwacze Bosch dedykowane samochodom ciężarowym, kod IMA zlokalizowany jest na nakrętce cewki. Kod IMA wtrysków Delphi znajduje się na naklejce na korpusie, w przypadku wtryskiwaczy Denso jest on naniesiony na cewce, natomiast na wtryskach Siemens kod IMA odczytamy na siłowniku piezoelektrycznym. W przypadku wtryskiwaczy po regeneracji wspomniane kody znajdują się także na protokołach.

Kody IMA – co należy o nich wiedzieć? – wtryskiwacze Bosch - Kod IMA wtryskiwacza

O kodach IMA wtrysków Bosch oraz innych wtryskiwaczy dostępnych na rynku przede wszystkim należy wiedzieć to, że muszą one być wprowadzone do komputera pokładowego silnika. Kody IMA zawierają istotne informacje dotyczące elektrycznych i strukturalnych cech wtryskiwacza. Mówiąc wprost, to w kodzie IMA wtryskiwacza zapisane są kluczowe parametry wtrysku, które decydują o prawidłowej pracy silnika, wpływając na jego osiągi, kulturę pracy czy też zużycie paliwa. Często niedostateczna wiedza mechaników na temat kodowania wtryskiwaczy sprawia, że nie wiedzą oni, w jaki sposób przeprowadzić adaptację wtrysków w pojeździe, a nawet, gdzie znaleźć kody IMA. Niestety montaż wtryskiwaczy bez kodowania nie jest dobrą decyzją, ponieważ jednostka napędowa nie może funkcjonować zgodnie ze specyfikacją producenta.

1. Odczytanie kodu niezbędnego do zakodowania wtryskiwacza - Kodowanie wtryskiwaczy po regeneracji

Zakodowania w silniku wymagają nie tylko fabrycznie nowe wtryski, ale także wtryskiwacze po regeneracji. W tym celu serwisant musi prawidłowo odczytać, a następnie wprowadzić kody do oprogramowania. Komputer pojazdu wyłapie każdy błąd, zatem do kwestii kodowania należy podejść rzetelnie. Zaprogramowanie kodów IMA umożliwia całkowite kontrolowanie czasu wysterowania wtrysku, dostarczanych przez wtryskiwacz dawek paliwa oraz nad charakterystyką ogólną pracy wtryskiwacza w układzie.

Odczytywanie kodów IMA na różnych wtrysków
Odczytanie kodu niezbędnego do zakodowania wtryskiwacza

2. Jak i kiedy warto nadać kody IMA Delphi - kod wtryskiwacza Delphi

Kody IMA wtryskiwaczy Delphi oraz wtrysków innych producentów należy nadać im podczas naprawy, natomiast wtryskiwacze fabrycznie nowe mają kody te nadane już w trakcie produkcji. W przypadku podzespołów regenerowanych to maszyna generuje kody. Jeżeli nie zostaną one wprowadzone do ECU, silnik będzie funkcjonował, bazując na poprzedniej charakterystyce wtryskiwaczy, więc z pewnością będzie to nieoptymalna praca.