02 Grudzień 2021

Gdzie jest numer wtryskiwacza?

Gdzie znajduje się numer wtrysku?
Gdzie jest numer wtryskiwacza?

Numer wtryskiwacza Bosch znajduje się na cewce, w przypadku wtryskiwaczy Delphi ich numer znajdziemy na naklejce (zlokalizowanej na korpusie wtryskiwacza), numery wtrysków Denso występują, podobnie, jak w przypadku wtrysków Bosch, na cewce, natomiast wtryskiwacze Siemens Continental/VDO mają numery naniesione na siłownik piezo. Oprócz tego w przypadku wtrysków po regeneracji ich numery będą ujęte również na dołączonych do podzespołów protokołach. Warto wiedzieć, gdzie znaleźć numer wtryskiwacza oraz jak go rozpoznać, ponieważ w opisanych miejscach znajduje się zazwyczaj kilka oznaczeń. W przypadku wtryskiwaczy Bosch ich numer zaczyna się od ciągu cyfr 0445, oznaczenia wtrysków Delphi na początku mają oznaczenie EJBR lub EMBR, wtryskiwacze Siemens to zazwyczaj ciąg 10-cyfrowy, natomiast wtryski Denso mają także w numerze 10 cyfr, ale w połowie są one rozdzielone pauzą. Numery wtrysków są istotne, ponieważ zamontowanie wtryskiwaczy, które nie pasują do danego modelu pojazdu, może powodować nie tylko problemy z układem paliwowym, ale także brak możliwości uruchomienia samochodu.

Jak znaleźć numer wtryskiwacza? - Gdzie jest kod wtryskiwacza Bosch

Numer wtryskiwacza najłatwiej jest znaleźć, wymontowując wtrysk z samochodu i odczytać numer z cewki (przypominamy, że właśnie tam znajduje się kod wtrysku Bosch) lub naklejki na korpusie. Wówczas nie unikniemy pomyłki, zakładając, że w pojeździe wtryskiwacze były zamontowane fabrycznie. Niekiedy jednak zdarza się, że numer wtryskiwacza jest całkowicie nieczytelny. W takim przypadku warto ustalić numer pasującego wtrysku po numerze VIN pojazdu.

1. Skąd biorą się różne oznaczenia na wtryskiwaczach? - Numer seryjny wtryskiwacza

Różne oznaczenia na wtryskiwaczach to przede wszystkim wynik dostępności na rynku wtrysków różnych producentów. Ponadto na każdym wtrysku znajdziemy kilka różnych oznaczeń cyfrowych lub literowo-cyfrowych, do których należy numer wtryskiwacza, numer producenta oraz kod IMA wtryskiwacza. Bardzo istotne jest, by wiedzieć, które z tych oznaczeń faktycznie jest numerem wtrysku, ponieważ to właśnie dzięki niemu możemy dobrać właściwy podzespół do naszego pojazdu.

2. Numery wtryskiwaczy - Tabela wtryskiwaczy Bosch

Numery wtryskiwaczy Common Rail są także ujęte w tabelach, czego przykładem jest chociażby zamieszczona na naszej stronie internetowej tabela wtryskiwaczy Bosch. Z jej pomocą możesz także uzyskać dodatkowe informacje, takie jak marki, modele, wartości pojemności i mocy pojazdów, w których dany wtryskiwacz jest instalowany. Skorzystanie z tabeli może okazać się pomocne, gdy nie dysponujesz numerem wtryskiwacza. Wówczas możesz ustalić jego numer właśnie po szczegółowych danych samochodu. Weryfikację warto poprzeć ustaleniem wtryskiwacza po numerze VIN, aby uniknąć pomyłki.

Numery wtrysków
Numery wtryskiwaczy

3. Kody IMA - co należy wiedzieć? - Kodowanie wtryskiwaczy piezoelektrycznych

Nadawanie kodów IMA wtryskiwaczom to końcowy etap ich regeneracji. Zakodowane wtryski pracują zgodnie ze specyfikacją jednostki napędowej, natomiast brak kodowania prowadzi do licznych nieprawidłowości. Nadanie indywidualnych kodów IMA wiąże się z precyzyjnym określeniem kluczowych parametrów działania wtryskiwaczy i nieprawdą jest, że jednostka napędowa może tych nowych parametrów po prostu się "nauczyć". Przekonanie to niestety jest błędne, a zarówno nowe, jak i regenerowane wtryskiwacze należy zakodować.