10 lutego 2022

Gdzie umieszczone są wtryskiwacze?

Gdzie znajdują się wtryski CR?
Gdzie umieszczone są wtryskiwacze?

Wtryskiwacze Common Rail są umieszczone w silniku, a dokładniej rzecz ujmując, w jego głowicy, pomiędzy szyną CR a komorą spalania. Ich lokalizacja jest kluczowa dla efektywnego spalania mieszanki paliwowo-powietrznej tak, by zmaksymalizować osiągi silnika przy jednoczesnym spełnieniu norm czystości spalin. Wtryskiwacze w systemie Common Rail są zainstalowane we wspólnym zasobniku paliwa, z którego pobierają paliwo pod odpowiednio wysokim ciśnieniem. Ich lokalizacja w jednej listwie paliwowej stanowi uzasadnienie dla faktu, że wtryski CR należy diagnozować, a najczęściej i naprawiać lub wymieniać w komplecie.

Wtrysk paliwa - Common Rail budowa

Budowa wtryskiwaczy różni się w zależności od jego typu, ponieważ wyróżniamy wtryski od różnych producentów, które dodatkowo podzielić można w sposób najbardziej ogólny na elektromagnetyczne i piezoelektryczne. Schematycznie we wtryskiwaczu elektromagnetycznym wyróżnić możemy trzpień, komory paliwa, tłoczek, iglicę oraz rozpylacz. Za działanie podzespołu odpowiadają również podkładki regulacyjne oraz uszczelnienia, które zapobiegają wydostawaniu się paliwa na zewnątrz. We wtryskach piezo istotnym elementem budowy jest cewka, a także siłownik hydrauliczny. Warto mieć na uwadze, że wymienione elementy mogą łatwo ulec uszkodzeniu, gdy przedostaną się do nich zanieczyszczenia pochodzące chociażby z paliwa niskiej jakości.

1. Wtryskiwacze Common Rail - zasada działania - Budowa wtryskiwacza

Zasada działania wtryskiwaczy Common Rail nie jest skomplikowana i charakteryzuje się wysoką efektywnością w dość ekonomicznym, a przy tym i ekologicznym spalaniu oleju napędowego. Paliwo trafia do wtryskiwaczy z szyny Common Rail. Dzięki odpowiednim komendom komputera pokładowego we wtryskach optymalizowana jest zarówno dawka, jak i czas rozpylenia paliwa. Wymienione procedury odbywają się w szybkim tempie oraz pod wysokim ciśnieniem, co przekłada się na fakt, że drobne, bardzo precyzyjne elementy budowy wtryskiwacza są wrażliwe na zanieczyszczenia znajdujące się w paliwie oraz na brak smarowania.

2. Jak znaleźć numer wtryskiwacza? - Rodzaje wtryskiwaczy

W zależności od tego, z jakim rodzajem wtryskiwacza mamy do czynienia oraz od którego producenta on pochodzi, numeru wtrysku możemy szukać w różnych miejscach. Numery wtryskiwaczy Bosch zlokalizowane są najczęściej na cewce wtrysku, podobnie jak numery wtrysków Denso. Nieco inaczej wygląda sprawa wtryskiwaczy Delphi, ponieważ ich numer jest nadrukowany na naklejce identyfikacyjnej. Numer z piezoelektrycznych wtryskiwaczy Siemens sczytamy natomiast z siłownika piezo.

3. Gdzie są wtryski paliwa? - Wymiana wtryskiwaczy

Gdzie są wtryskiwacze paliwa Common Rail?
Gdzie są wtryski paliwa?

Wtryski paliwa występują zarówno w silnikach benzynowych, jak i w wysokoprężnych. W naszym sklepie internetowym możesz zakupić wtryski na wymianę do Diesla, zatem to nad ich lokalizacją w układzie paliwowym się pochylimy. Wtryskiwacze można znaleźć w silniku, z drugiej strony są one natomiast zainstalowane w listwie wtryskowej Common Rail. Co istotne, wtryski mają swoją kolejność odpowiadającą kolejności cylindrów.