30 listopada -0001

Gdzie znajdują się pompowtryski?

Gdzie znajdują się pompowtryski?
Gdzie znajdują się pompowtryski?

Pompowtryski mają swoje miejsce pod maską samochodu w gniazdach głowicy i instaluje się je po jednym na każdy cylinder i tłok. Odpowiedzialne są one za prawidłową pracę silnika, stąd, żeby pracowały wydajnie, muszą być odpowiednio osadzone i wyregulowane. Gniazdo w głowicy musi być bardzo dobrze wyczyszczone, a pierścienie uszczelniające dokładnie wysmarowane olejem silnikowym. Pompowtryskiwacze mają naprawdę bardzo wiele zalet i pozytywów, a jedną z nich jest bardzo duże ciśnienie wtrysku, które sięga nawet 2400 barów. Jednak w porównaniu do Common Rail, części te charakteryzują się dosyć twardą pracą.

Montaż i regulacja pompowtryskiwaczy w silnikach TDI i SDI - Przyrząd do ustawiania pompowtryskiwaczy 1.9 TDI

W celu odpowiedniego osadzenia pompowtryskiwacza w gnieździe głowicy, trzeba go do niej do samego końca delikatnie dosunąć. Żeby później można było bezproblemowo obracać pompowtryskiem, trzeba przykręcić element napinający przy pomocy nowej śruby, a następnie przy użyciu suwmiarki ustawić odpowiedni wymiar. Dopiero po wskazanym montażu można mocniej dokręcić śrubę mocującą. Późniejsza regulacja jest równie ważna, jak i łatwa w wykonaniu. Wałek rozrządu musi być ustawiony w taki sposób, żeby krzywka znalazła się u samej góry, a tym samym dźwignia naciskała z maksymalną siłą na element tłoczący. Dzięki czujnikowi zegarowemu, którego używamy do przeprowadzenia tej czynności, pomiar będzie bardzo precyzyjny.

1. Pompowtryski PD - Wymiana pompowtryskiwaczy 1.9 TDI

Pompowtryskiwacze są jednym z niezbędnych elementów, które umożliwiają bezpośredni wtrysk paliwa do silnika samochodu. Części te muszą być zawsze sprawne i działać poprawnie, ponieważ wtedy mamy pewność, że nasz samochód jest odpowiednio przygotowany do jazdy. Jednak usterki tych elementów niestety się zdarzają, a wtedy zalecana jest wymiana pompowtryskiwaczy 1.9 TDI. Całej wymiany tych podzespołów należy spodziewać się wówczas, gdy badanie techniczne wykaże jakieś nieprawidłowości. Sama wymiana pompowtrysków wiąże się również z ich dokładnym uszczelnieniem, dlatego cena takiej usługi automatycznie wzrasta.

Pompowtryski PD
Pompowtryski PD

2. Jak działają pompowtryskiwacze? - Jak ustawić pompowtryski

Funkcjonowanie pompowtryskiwaczy nie jest bardzo skomplikowanym procesem. Polega ono głównie na tym, żeby dzięki sterownikowi, który oblicza elektryczne impulsy otwierające i zamykające pompowtryskiwacze, doprowadzić do silnika konkretną dawkę paliwa. Wówczas poprzez wykorzystanie rolki dźwigni pompowtryskiwacza, napęd przeniesiony jest z wałka rozrządu na wtrysk. Wskutek tego pompa wysokiego ciśnienia tworzy ciśnienie wtrysku, a sam pompowtryskiwacz zajmuje się całą resztą. Bardzo ważnym i wręcz niezbędnym elementem jest także odpowiednie ustawienie pompowtrysków, poprzez czujnik zegarowy, który instalowany jest na wałku rozrządu. Następnie sam wał ustawia się w pozycji maksymalnego nacisku przy jednoczesnym górnym martwym położeniu tłoka.