Pompa Common Rail zamontowana jest w pojazdach z silnikami Diesla przy samej jednostce napędowej, a dokładniej na niej, ponieważ wtedy praca takiej pompy jest najbardziej wydajna. Przeprowadzone badania dowodzą, że umieszczona na górze silnika, efektywniej dawkuje paliwo. Pompa wtryskowa w Dieslu jest bardzo istotnym elementem całego silnika, ponieważ jest odpowiedzialna za bezpośredni wtrysk paliwa do cylindrów. Wytwarza ona również wysokie ciśnienie i steruje kolejnością otwierania poszczególnych wtryskiwaczy. Z uwagi na to, że cały ten proces jest nad wyraz istotny, cały czas prowadzone są eksperymenty w celu stworzenia jeszcze bardziej skutecznego egzemplarzu takiej pompy.
Pompy paliwa w silnikach Diesla - Pompa wtryskowa budowa
Pompa paliwa to zdecydowanie najbardziej złożony element silnika. Musi być ona niezwykle trwała, ponieważ to w niej kumulują się bardzo wysokie temperatury oraz ciśnienie. Budowa pompy wtryskowej jest wielotłoczkowa, to znaczy, że na jej korpusie rozmieszczone są cylindry, w których pracują tłoczki. Całą pompę CR napędza się przy pomocy wałka z krzywkami. Z czasem budowa pompy została nieco zmodyfikowana, w związku z czym zmieniła się też regulacja ciśnienia. Pompy wtryskowe o specyfice rzędowej i rotacyjnej znacznie różnią się od siebie pod względem konstrukcji.
1. Wymiana pompy paliwa - Wymiana pompy wtryskowej cena
W przypadku konieczności wymiany pompy paliwa i montażu nowej, czy też regenerowanej części, należy na samym początku odłączyć przewody paliwowe oraz wszelkie połączenia elektryczne. W następnej kolejności odkręcane są śruby, którymi przymocowana jest pompa, po czym następuje demontaż. Jest to dosyć zaawansowane urządzenie, dlatego taki zabieg jest czasochłonny i skomplikowany. Ponowne zamontowanie pompy CR rozpoczyna się prawidłowym ustawieniem elementu i zablokowaniem rozrządu. Koszt całej usługi włącznie z robocizną zaczyna się od około 650 zł .
2. Pompa wtryskowa paliwa w jednostkach wysokoprężnych - Pompa wtryskowa rzędowa
W silnikach wysokoprężnych wyróżniamy dwa rodzaje pomp: rzędowe i rotacyjne. Pompa wtryskowa charakteryzująca się budową rzędową, napędzana jest za pomocą wałka krzywkowego i składa się z oddzielnych sekcji tłoczących paliwo. Każda z nich nadzoruje, jaka dawka paliwa ma zostać podana do konkretnego cylindra. Odpowiednie ciśnienie w tym procesie zapewnia posuwisto zwrotny ruch zespołu tłokowego. Dawka paliwa dostosowana jest przez obracający się tłok, który wprawiany jest w ruch przez listwę zębową. Pompy wtryskowe rzędowe nowszej generacji sterowane są w sposób elektroniczny.