30 czerwca 2022

Ile czasu trwa sprawdzenie wtryskiwaczy Common Rail?

Ile czasu trwa sprawdzenie wtryskiwaczy Common Rail?
Ile czasu trwa sprawdzenie wtryskiwaczy Common Rail?

W profesjonalnym serwisie samochodowym czas ten wynosi około godziny. Do ważnej różnicy czasowej może dojść w przypadku wykonywania jej samodzielnie lub poprzez zlecenie usługi specjalistycznemu serwisowi. Oczywiście może się znacznie wydłużyć, jeśli dostęp do wtryskiwaczy jest utrudniony. Ponadto, jeśli zdecydujemy się na diagnostykę wtrysków w autoryzowanym warsztacie, to możemy mieć nie tylko pewność, że czas ten będzie krótki, ale też zostanie przeprowadzony z wykorzystaniem profesjonalnych urządzeń diagnostycznych, narzędzi oraz umiejętności doświadczonych mechaników. Cały przebieg tego procesu dzieli się na kilka etapów. Warto wiedzieć, że dzięki niemu mamy możliwość dokładnej oceny ich stanu technicznego, a to pozwoli na podjęcie konkretnych działań w celu usunięcia ewentualnej awarii. W przypadku sprawdzania tych podzespołów na własną rękę, w przydomowym garażu, czas ten z pewnością będzie znacznie dłuższy i może zakończyć się brakiem lub niepewną diagnozą co do stanu wtrysków. Ta w efekcie zaprowadzi nas do serwisu samochodowego.

Sprawdzanie wtryskiwaczy – jak wygląda ten zabieg i dlaczego należy go przeprowadzać? - Wtryskiwacze

Typowy sprawdzenie wtryskiwacza jest podzielone na kilka etapów. Wygląda to w następujący sposób: pierwszy z nich to wykonanie badania diagnostycznego przy pomocy komputera. W trakcie tego badania uzyskamy wiedzę na temat parametrów pracy wtryskiwaczy. Kolejnym etapem jest demontaż wtrysków i sprawdzenie ich pod mikroskopem. Wówczas dochodzi do rozłożenia wtryskiwacza na poszczególne elementy. Po wykonaniu tego badania, możemy zlokalizować mikrouszkodzenia, które mogą stanowić przyczynę usterki. Ponadto podczas diagnostyki tych podzespołów, powinna zostać sprawdzona również: czas otwarcia iglicy, rezystancja na cewce, szczelność przewodów, otrzymywane dawki paliwa, konstrukcja wtryskiwacza. W końcowym etapie wtryskiwacze są sprawdzane pod względem właściwości przy pomocy stołu probierczego, który w ciągu 12 minut potwierdzi ich sprawność lub wystąpienie nieprawidłowości.

1.Diagnostyka wtryskiwaczy Common Rail - Ile trwa regeneracja wtryskiwaczy

Po wykonaniu diagnostyki wtryskiwaczy Common Rail, może okazać się, że regeneracja tych podzespołów może przywrócić im dawną sprawność i jest właściwym sposobem na rozwiązanie problemu, który jest z nimi związany. Jeśli chodzi o czas trwania regeneracji, to zazwyczaj jest to około 1-2 dni roboczych. Należy jednak wiedzieć, że jest on w dużej mierze uzależniony od dostępu do części zamiennych, jak i od przebiegu naprawy.

Diagnostyka wtryskiwaczy Common Rail
Diagnostyka wtryskiwaczy Common Rail

2.Regeneracja wtryskiwaczy Common Rail - Regeneracja wtryskiwaczy

W procesie regeneracji wtryskiwaczy Common Rail mamy możliwość prawidłowego i kompletnego przywrócenia ich pierwotnego stanu. Ogólnie rzecz biorąc, regeneracja jest skomplikowana, czasochłonna i wymaga dużej wiedzy i umiejętności mechanika. W trakcie jej przeprowadzania dochodzi do: wykonania pomiaru, demontażu, mycia wszystkich elementów wtryskiwacza oraz wymiany części zużytych. Następnie po złożeniu wtrysku ponownie jest wykonywany pomiar, a w końcowym etapie nadawany jest indywidualny kod, na podstawie którego sterownik silnika „dogaduje” się z nim.