11 sierpnia 2022

Ile jest wtrysków paliwa?

Ile jest wtrysków paliwa?
Ile jest wtrysków paliwa?

To, ile jest wtrysków paliwa w samochodzie osobowym, uzależnione jest głównie od rodzaju pojazdu i silnika. Z reguły jest ich cztery, sześć lub osiem, a liczby te tyczą się także samochodów ciężarowych. Wtryski paliwa odgrywają bardzo ważną rolę w układzie wtryskowym każdego z samochodów, ponieważ odpowiedzialne są za stabilną i równomierną pracę silnika. Podzespoły te pracują pod bardzo wysokim ciśnieniem, żeby uskutecznić wtrysk paliwa do komory spalania. Z tego też względu bardzo często niestety ulegają one różnym awariom, które mogą prowadzić do jeszcze większych szkód, gdy są bagatelizowane i lekceważone.

Wtrysk paliwa - Ile wytrzymują wtryskiwacze Common Rail

Precyzyjny wtrysk paliwa przekłada się na równomierną pracę jednostki napędowej, optymalny poziom wydalanych spalin oraz mniejszy pobór paliwa. Wtryskiwacze, poprzez wtrysk bezpośredni, mogą przekazywać paliwo prosto do cylindra, dzięki czemu parametry użytkowe pojazdu są znacznie lepsze. Z wtryskiwaczami Common Rail będziemy w stanie przejechać od 150 do 200 tysięcy kilometrów. Na tyle określa się ich wytrzymałość, jeśli samochód jest oczywiście odpowiednio użytkowany, a układ wtryskowy wystarczająco zadbany.

1. Zużyte wtryskiwacze to dopiero początek problemów - Regeneracja wtryskiwaczy

W momencie, gdy wtryski przestają działać, należy jak najszybciej zareagować i albo poddać je regeneracji, albo wymienić na nowe. Zużyte bądź też uszkodzone wtryskiwacze są najczęściej powodem różnorakich objawów, przejawiających się falowaniem obrotów, spadkiem mocy, zwiększeniem zużycia paliwa, a co gorsza problemami z silnikiem. Wtryskiwacze niewymienione na czas prędzej czy później mogą stać się przyczyną o wiele gorszych problemów i awarii całego układu wtryskowego. Najlepszym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnych symptomów jest więc regeneracja, która ma na celu przywrócenie wtryskiwaczom pełnej żywotności i sprawności. Ponadto jest ona rozwiązaniem bardzo korzystnym i na pewno bardziej opłacalnym niż wymiana tych części na nowe.

Zużyte wtryskiwacze to dopiero początek problemów
Zużyte wtryskiwacze to dopiero początek problemów

2. Układy wtryskowe w dieslach - Rodzaje wtryskiwaczy diesla

Układy wtryskowe w samochodach z silnikiem Diesla wyposażone są w bardzo delikatne elementy, a należą do nich właśnie wtryskiwacze, pompa wtryskowa oraz przewody wysokociśnieniowe. Cały układ ma na celu odmierzenie odpowiedniej dawki paliwa i przekazanie jej w najlepszym momencie do cylindrów silnika. Jeśli chodzi o rodzaje wtryskiwaczy, to wymieniane są głównie dwa podstawowe – wtryskiwacze elektromagnetyczne i piezowtryskiwacze. Mimo że wtryskiwacze piezoelektryczne mają naprawdę wiele zalet, to rozwiązaniem bardziej popularnym i chętniej wybieranym przez kierowców diesli są niezmiennie wtryski elektromagnetyczne, produkowane przez firmy Delphi, Bosch i Denso.