25 listopada 2021

Ile wytrzymują pompowtryskiwacze 1.9 TDI

Ile wytrzymują pompowtryskiwacze 1.9 TDI
Ile wytrzymują pompowtryskiwacze 1.9 TDI

W zależności od sposobu eksploatacji samochodu pompowtryskiwacze 1.9 TDI mogą wytrzymywać od 200 do 250 tysięcy kilometrów. Ich żywotność może jednak być znacznie ukrócona, gdy pojazd nie jest odpowiednio serwisowany. Warto także pamiętać, że najgorszy wpływ na działanie pompowtryskiwaczy ma niskiej jakości paliwo. Różnego typu zanieczyszczenia, które w nim występują, prowadzą do przyśpieszonego zużywania się pompowtrysków.

Pompowtryski w silnikach Diesla - objawy awarii

Na szczęście (lub nieszczęście) objawy uszkodzonych pompowtryskiwaczy 1.9 TDI są dość łatwo zauważalne podczas zwyczajnego użytkowania pojazdu. Tak więc typowe oznaki usterki pompowtrysków to przede wszystkim trudności z odpaleniem zimnego lub rozgrzanego silnika, gaśnięcie na niskich obrotach, nierównomierna praca silnika, spadki mocy czy też nadmierna emisja spalin. W najgorszych przypadkach może dojść do całkowitego unieruchomienia samochodu - nie warto więc lekceważyć tego problemu.

Pompowtryski w silnikach Diesla - objawy awarii
Pompowtryski w silnikach Diesla - objawy awarii

1. Cena i skuteczność procesu naprawy pompowtrysków

W przypadku awarii podzespołów najlepiej jest wybrać regenerację pompowtryskiwaczy, cena której rozpoczyna się od około 190 złotych. Poprzez gruntowne wyczyszczenie, testowanie, regulację i naprawę można pozbyć się przyczyn usterki i skutecznie przywrócić pełną sprawność podzespołów.

2. Silnik 1.9 TDI - które wersje mają pompowtryskiwacze - rekordowe przebiegi 1.9 TDI

Pompowtryskiwacze znalazły zastosowanie w silnikach wysokoprężnych produkowanych od 1998 roku. Mimo że stopniowo wypierane są przez wtryskiwacze Common Rail, nadal można je często spotkać na polskich drogach w autach koncernu Volkswagena (a więc Audi, Seat, VW i Skoda) w silnikach 1.9 TDI o takich oznaczeniach, jak między innymi BSU, BXF, AVB, AJM, AWX, ARL czy BPX.

Powszechne uznanie pośród kierowców silniki 1.9 TDI zawdzięczają właśnie swojej żywotności oraz rekordowym przebiegom. Chociażby wersje 1Z, AGR i AFN mogą wytrzymywać nawet ponad 500 tysięcy kilometrów, co jest wynikiem, o którym duża część współcześnie produkowanych samochodów może jedynie pomarzyć.