16 lutego 2022

Jak dbać o układ wtryskowy?

Jak dbać o układ wtryskowy?
Jak dbać o układ wtryskowy?

Właściciele samochodów, w których układ wtryskowy jest zasilany przez wtryskiwacze Common Rail powinni się stosować do kilku ważnych zasad, między innymi, aby podczas tankowania wlewać wyłącznie dobrej jakości paliwo ze sprawdzonej stacji. Kolejną ważną kwestią jest, aby nie jeździć stale z niskim poziomem paliwa w baku, ponieważ może to poskutkować zatarciem ruchomych elementów, które znajdują się w układzie. Użytkownik powinien regularnie wymieniać filtry paliwa, ponieważ one zabezpieczają wtryski przed zanieczyszczeniami, które mogą znajdować się w paliwie. Warto także stosować preparaty do czyszczenia układu wtryskowego, które pozwalają wyeliminować drobne osady, dodatkowo chroniąc części przed szybszym zużywaniem się. Powyższe zasady pozwalają utrzymać wszystkie podzespoły układu wtryskowego w dobrym stanie technicznym, a to z kolei przełoży się na ich wydajną pracę i długą żywotność.

Jak dbać o wtryskiwacze w dieslu? - Czym smarować wtryskiwacze

Dbanie o wtryskiwacze w dieslu w głównej mierze polega na utrzymaniu ich na odpowiednim poziomie czystości. Dlatego tak bardzo ważne jest profilaktyczne zapobieganie gromadzeniu się osadów na elementach wtryskiwaczy, ponieważ to właśnie one najczęściej są przyczyną awarii. Odpowiednie przygotowanie wtryskiwaczy w czasie montażu również ma duże znaczenie. Warto pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu gniazd wtryskiwaczy oraz zabezpieczeniu elementów wtrysku odpowiednim smarem. Mechanicy najczęściej używają smaru ceramicznego, który chroni wtryskiwacze przed działaniem wysokiej temperatury, wysokiego ciśnienia i wilgoci – w przyszłości ułatwi także demontaż.

1. Jak dbać o wtryskiwacze i układ paliwowy? - Układ wtryskowy diesla

Żeby układ paliwowy wraz z jego podzespołami mogły działać w pełni wydajnie, należy odpowiednio się o nie zatroszczyć. W tym celu powinno się sięgać po różnego typu preparaty do czyszczenia układu paliwowego czy też wtryskiwaczy. Stosowanie ich nie wymaga demontowania części, ani pomocy mechanika, ponieważ wspomniane preparaty można wlać bezpośrednio do baku po zatankowaniu. Kontynuując temat oleju napędowego, warto wspomnieć, że ciągła jazda na rezerwie działa destrukcyjnie na części układu paliwowego.

2. Czyszczenie wtryskiwaczy - jak dbać o wtryski w dieslu? - Jak dbać o wtryski w dieslu

Do najlepszej metody mycia wtryskiwaczy Common Rail zaliczymy ultradźwiękowe czyszczenie części. Ten zabieg polega na umieszczeniu wszystkich elementów wtrysków w myjce ultradźwiękowej, do której dolewane są profesjonalne środki chemiczne wraz ze środkami odrdzewiającymi. Na różnych forach internetowych polecaną często praktyką jest też moczenie wtryskiwaczy w różnych detergentach, jednak tutaj trzeba wiedzieć, że ułatwia ona usuwanie brudów tylko z zewnątrz, więc parametry wtrysków nie poprawiają się – niezbędne jest wyczyszczenie wtryskiwaczy wewnątrz.

3. Jak dbać o układ wtryskowy? - Układ wtryskowy

Użytkownik auta zasilanego technologią Common Rail, powinien pamiętać o kilku ważnych czynnościach. Po pierwsze – regularne serwisowanie samochodu, czyli wymiana filtra i olejów. Bardzo duże znaczenie ma również jakość tankowanego paliwa.

Jak dbać o układ wtryskowy?
Jak dbać o układ wtryskowy?

Warto wiedzieć, że nie powinno się stale jeździć z niskim poziomem paliwa, ponieważ może to spowodować zatracie się części układu Common Rail. Niezwykle ważna jest także wiedza na temat tego, jak dbać o wtryski Common Rail.