14 lutego 2022

Jak dobrać wtryskiwacze?

Jak dobrać wtryskiwacze?
Jak dobrać wtryskiwacze?

Mamy dwa sposoby na prawidłowe dobranie wtryskiwaczy – znalezienie numer seryjnego wtrysku lub dobranie ich po numerze VIN. W przypadku doboru wtrysku w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na jego numer seryjny, jest to najprostszym sposobem na wskazanie odpowiednich podzespołów. Aby znaleźć numer wtryskiwacza wystarczy zdemontować plastikową osłonkę umieszczoną na silniku i odczytać z wtrysku numer znajdujący się z reguły na cewce. Drugim sposobem jest dobranie wtrysku po numerze VIN - z racji tego, że większość kierowców nie orientuje się w tym, jaki rodzaj wtryskiwaczy posiada, najlepszym sposobem na ich prawidłowy dobór jest właśnie podanie numeru VIN. Kod VIN umieszczony jest na tabliczce znamionowej i poinformuje nas również o kraju, miejscu i roku produkcji samochodu, a nawet o kolorze, w jakim samochód opuścił fabrykę.

Kalkulator doboru wydajności wtryskiwacza - Kalkulator wydajności wtryskiwaczy

Dostępne w internecie kalkulatory nie wyliczają dokładnej wydajności danego wtryskiwacza, mają one za zadanie pomóc w doborze odpowiednich części do konkretnego modelu samochodu. Dlatego, aby prawidłowo dobrać wtryski należy podać moc silnika, liczbę wtrysków oraz ciśnienie paliwa. Na podstawie takich danych kalkulator wylicza wydajność dedykowaną naszemu samochodowi. Zaletą tej opcji jest to, że nie wymaga ona konieczności ruszania się z domu. Mimo wszystko zalecany jest kontakt z doświadczonym mechanikiem lub pracownikiem obsługi klienta, który dokona wyboru na podstawie numeru seryjnego lub numeru VIN.

1. Jak znaleźć numer wtryskiwacza? - Numer seryjny wtryskiwacza

Lokalizacja numeru jest uzależniona od marki wtrysku, a także od rodzaju paliwa, najczęściej znajdziemy go na cewce wtryskiwacza. Numer wtrysków firmy Bosch rozpoczyna ciąg cyfr 0445 lub 0986, natomiast wtryski Delphi będą zaczynać się od liter EJBR. W większości przypadków układy paliowe są zasilane wtryskiwaczami firmy Bosch, których numery składają się z 10 cyfr. Każdy silnik ma przypisaną odpowiednią wydajność wtryskiwaczy, dlatego właśnie niezwykle ważny jest dobór właściwych numerów wtrysków – dla poprawnej, równej i wydajnej pracy całego układu paliwowego, no i samego silnika. Zamontowanie wtrysków o złym numerze może się przede wszystkim nie udać, a jeżeli do tego dojdzie to może znacznie uszkodzić jednostkę napędową.

2. Wtryskiwacze w silnikach Diesla - Wydajność wtryskiwaczy a moc

Wtryskiwacze są wyjątkowo istotną częścią w układzie wtryskowym, który ma ogromny wpływ na poprawne działanie każdego diesla. Wtryski są jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych wszystkich silników Diesla. Rolą całego układu wtryskowego jest ograniczenie się do synchronizacji odpowiedniego wydarzenia w odpowiednim czasie, czyli dostarczenia właściwej ilości paliwa w chwili, gdy jest ono potrzebne do pracy jednostki napędowej. Wtryskiwacze są jednym z elementów układu wtryskowego, do którego zaliczamy także pompę paliwa, pompę wysokiego ciśnienia, przewody paliwowe oraz szynę Common Rail. Jakość dawki paliwa odgrywa ważną rolę, ponieważ to od niej zależy prawidłowy przebieg procesu spalania, a w konsekwencji także stabilna i równa praca silnika.

3. Wtryskiwacze – nowe czy regenerowane? - Regenerowane wtryskiwacze opinie

Wymiana wtrysków na nowe wiąże się z wysokimi kosztami, ponieważ za nowy zestaw możemy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Natomiast regeneracja, czyli naprawa jest tańszą alternatywą. Jednakże o tym, co dla twojego samochodu jest bezpieczniejszym i korzystniejszym pomysłem, powinien zadecydować doświadczony mechanik.

Wtryskiwacze – nowe czy regenerowane?
Wtryskiwacze – nowe czy regenerowane?

Wymiana wtrysków jest także bardziej problematyczna, ponieważ nigdy nie ogranicza się tylko do tego elementu. Natomiast regeneracja przywraca wtryskiwaczom pełną sprawność, dzięki czemu ich funkcjonowanie jest pełne i kompletne, jednakże ten proces jest znacznie bardziej ryzykowny niż wymiana elementów na nowe.