11 lipca 2022

Jak działają korekty paliwowe wtryskiwaczy CR?

Jak działają korekty paliwowe wtryskiwaczy CR?
Na czym polega regeneracja pompowtryskiwaczy?

Zadaniem korekt wtryskiwaczy CR jest jak największe zbliżenie dawki paliwa do określonej przez producenta normy. Dzięki ich działaniu wtryskiwacze dostają prawidłowe wartości, które wpływają na ogólne warunki pracy silnika pojazdu. Ze względu na zużywanie się wtryskiwaczy, następuje dostarczanie innej dawki niż ta, która jest wskazana przez producenta wtrysków, a to z kolei prowadzi do pogorszenia się pracy jednostki napędowej. Pamiętajmy, że poprawna interpretacja działania korekt wtryskiwaczy nie jest łatwym tematem dla osoby, która nie posiada do tego stosownej wiedzy. Natomiast stanowi ważne zagadnienie w przypadku pojawienia się pierwszych objawów uszkodzenia tych elementów. Jeśli chodzi o informacje, jakie mogą nam pomóc w ustaleniu optymalnych parametrów naszego wtryskiwacza, znajdziemy je u jego producenta. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w ASO, który sprawdzi nasze wtryski i dostarczy nam rzetelnych informacji na temat ich parametrów pracy.

Regeneracja wtryskiwaczy – czy warto naprawiać wtryski w samochodzie?-forum - Dopuszczalne korekty wtryskiwaczy

Na forach internetowych pojawiają się często pytania związane z naprawą lub regeneracją wtryskiwaczy i czy warto je przeprowadzać. Oczywiście są to formy działań, które są znacznie tańsze od wymiany kompletu nowych wtrysków. Należy jednak pamiętać, aby po wykonaniu naprawy czy regeneracji przystąpić do wyregulowania wszystkich dawek wtrysków poprzez poddanie ich korekcie. Natomiast określenie właściwych korekcji tych podzespołów w taki sam sposób nie jest możliwe, ponieważ każdy producent samochodu ma indywidualną charakterystykę pojazdu. Tak, więc dopuszczalne korekty wtryskiwaczy mogą wynosić od +/- 1,5- do 2,5 mg/suw, a jeśli dojdzie do przekroczenia tego przedziału to wtryskiwacze common rail, należy poddać diagnostyce, a także regeneracji bądź naprawie.

1.Co mogą zniszczyć niesprawne wtryskiwacze? - Korekty wtryskiwaczy jak sprawdzić

Należy wiedzieć, że uszkodzone wtryskiwacze wpływają na krótszą żywotność lub mogą doprowadzić do zniszczenia: akumulatora, rozrusznika, łańcucha rozrządu, głowicy, tłoków, paska zębatego oraz dwumasowego koła zamachowego. Aby ustrzec się przed tak poważnymi usterkami, zalecane jest okresowe badanie wtrysków w autoryzowanym serwisie, który pozwoli sprawdzić ich stan oraz prawidłowość pomiarów korekt określonych przez ich producenta.

Co mogą zniszczyć niesprawne wtryskiwacze?
Co mogą zniszczyć niesprawne wtryskiwacze?

2.Ujemna korekta wtrysku - Korekty wtryskiwaczy na plus

Podczas odczytywania korekt wtrysków należy mieć na uwadze, że ujemna korekta oznacza skrócony czasem wtrysku. Natomiast dodatni wynik korekty wiąże się z dłuższym czasem podawania paliwa do silnika pojazdu. Wyniki te pozwalają dokonać odpowiedniej analizy parametrów dawek wtrysków.