30 czerwca 2022

Jak działają wtryskiwacze Common Rail?

Jak działają wtryskiwacze Common Rail?
Jak działają wtryskiwacze Common Rail?

Aby opisać działanie wtryskiwaczy, należy wiedzieć, że jest ono zależne głównie od ich rodzaju (elektromagnetyczne, piezoelektryczne). Jeśli chodzi o wtryskiwacze elektromagnetyczne, to ich działanie polega na dostarczaniu paliwa pod wpływem impulsu elektrycznego, który jest wysyłany poprzez sterownik silnika oraz uruchomiony elektromagnes, który powoduje otwarcie zaworka przelewowego, a to z kolei pozwala na podanie dawki paliwa do końcówki rozpylacza i następuje wtrysk do komory spalania. Podczas całego procesu ilość dawek na jeden cykl tłoka ma bardzo duże znaczenia, ponieważ im większa ilość, tym bardziej równomierne i wydajne jest spalanie. Natomiast wtryskiwacze piezoelektryczne zamiast elektromagnesu działają na zasadzie materiału piezoelektrycznego, który daje możliwość wykonywania większej ilości dawek w jednym cyklu pracy silnika. Dlatego, ten rodzaj wtrysków pozwala im pracować dziesięciokrotnie szybciej i ciszej od elektromagnetycznych. Ogólnie zasada działania tych wtryskiwaczy jest bardzo podobna, jednak ich budowa zawiera istotne różnice.

Wtryskiwacze Common Rail – jak to działa? - Jak działa wtryskiwacz

W prawidłowej pracy jednostki napędowej pojazdu ważną funkcję pełnią wtryskiwacze Common rail, które są odpowiedzialne za dostarczanie paliwa do komory spalania i utrzymanie jego odpowiedniego poziomu. Pracą tego podzespołu steruje sterownik, który poprzez informacje uzyskane z czujników, decyduje o odpowiedniej dawce paliwa i momencie wtrysku. Sposób, w jaki działa wtryskiwacz oraz jego konstrukcja sprawia, że proces spalania paliwa jest znacznie lepszy niż w poprzednich rozwiązania. Dodatkowo warto wiedzieć, że zamontowane wtryskiwacze w wysokoprężnych silnikach Diesla spełniają restrykcyjne normy emisji spalin.

1.Dlaczego wtryskiwacze Common Rail ulegają zużyciu - Common rail opinie

Wśród wielu opinii, które dotyczą zagadnienia zużycia się wtryskiwaczy Common Rail, należy wymienić kilka czynników mających wpływ na ten stan. Tak więc zalicza się do nich: styl jazdy samochodem, brak regularnej wymiany filtra powietrza, oleju i paliwa, brak wymiany oleju silnikowego, brak używania środków czyszczących do układu paliwowego, tankowanie paliwa gorszej jakości i bez użycia odpowiednich środków, przez co wnętrze silnika jest zabrudzone oraz niesprawdzanie wtryskiwaczy, które powinno być wykonane co 30 000 - 35 000 przejechanych km.

Dlaczego wtryskiwacze Common Rail ulegają zużyciu
Dlaczego wtryskiwacze Common Rail ulegają zużyciu

2.Zasada działania układu wtryskowego Common Rail - Rodzaje wtryskiwaczy Common Rail

Silniki diesla działają w oparciu o dwa rodzaje wtryskiwaczy Common Rail, czyli elektromagnetyczne i piezoelektryczne. Obydwa podzespoły posiadają różnice w zasadzie działania. Różnice te wynikają głównie z ich budowy, np. wtryskiwacz elektromagnetyczny działa na zasadzie elektromagnesu, natomiast piezoelektryczny uruchamiany jest za pomocą materiału piezoelektrycznego. Oczywiście każdy z tych elementów ma zarówno wady, jak i zalety, niemniej obydwa rodzaje wtrysków znajdują swoich amatorów.