13 czerwca 2022

Jak naprawić gniazdo wtryskiwacza?

Jak naprawić gniazdo wtrysku?
Jak naprawić gniazdo wtryskiwacza?

Aby naprawić gniazdo wtryskiwacza, konieczne jest jego wyczyszczenie za pomocą odpowiednich frezów przeznaczonych do tej czynności. Na frezie umieszczamy właściwy rozmiar szczotki, na którą aplikujemy przykładowo smar uniwersalny. W kolejnym kroku frez umieszczamy w gnieździe, po czym obracamy nim po powierzchni gniazda. Czyszcząc gniazda, warto wybrać dobrej jakości frezy, aby te były w stanie usunąć uporczywy osad zalegający w gniazdach lub też zrealizować usługę w wyspecjalizowanych serwisach, które z pewnością posiadają odpowiednie narzędzia oraz preparaty. Podczas naprawy trzeba też pamiętać o wymianie uszczelki znajdującej się przy głowicy, bo właśnie tam najczęściej dochodzi do nieszczelności, która zaburza pracę wtryskiwacza. Należy pamiętać, że bez czyszczenia gniazd wtryskiwaczy, ich prawidłowy montaż może się nie udać, przez co naprawa będzie nieskuteczna.

Gniazdo wtryskiwacza naprawa – Uszkodzone gniazdo wtryskiwacza

Naprawa gniazd wtryskiwaczy jest konieczna, kiedy okazuje się, że są przyczyną awarii, a rozpoznamy to po nierównej ich powierzchni, zabrudzeniach, rdzy czy nagarze znajdującym się na ściankach gniazda. Aby zlokalizować taką usterkę, niezbędny jest demontaż wtryskiwaczy z gniazd, co powinniśmy zrealizować w serwisie samochodowym, ponieważ wtryski często ulegają zapieczeniu, przez co ich wyciągnięcie jest problematyczne i może skończyć się uszkodzeniem korpusu, jeśli nie posiadamy odpowiednich narzędzi.

1. Nieszczelne gniazdo wtryskiwacza – Jak uszczelnić gniazdo wtryskiwacza?

Ten typ awarii wtryskiwacza wynika z długotrwałego eksploatowania pojazdu, wtedy to w gnieździe zbierają się zanieczyszczenia, które przekładają się na brak szczelności wtrysku. Nieszczelny wtrysk traci prawidłowe parametry pracy, dlatego też niezbędne jest czyszczenie gniazd oraz wymiana podkładek uszczelniających. Do naprawy gniazd będą nam potrzebne odpowiednie frezy, a także pasta uszczelniająca, którą na koniec naprawy warto posmarować wtryski, aby zapobiec rdzewieniu części, a tym samym objawom rozszczelnionego wtryskiwacza.

Nieszczelne gniazdo wtrysku
Nieszczelne gniazdo wtryskiwacza

2. Frezowanie gniazda wtrysku przy okazji wymiany podkładek – Szczotki do gniazd wtryskiwaczy

Konieczność frezowania gniazd wychodzi najczęściej w momencie wymiany wtryskiwaczy. Wówczas zabrudzenia zalegające w gnieździe należy wyczyścić za pomocą odpowiednich szczotek. W sklepach motoryzacyjnych znajdziemy zestawy do czyszczenia gniazd wtryskiwaczy, które zawierają różne rozmiary szczotek, więc z łatwością dobierzemy te odpowiednie do naszych gniazd.