11 sierpnia 2022

Jak przykręcić pompowtryski?

Jak przykręcić pompowtryski?
Jak przykręcić pompowtryski?

Żeby przykręcić pompowtryskiwacze, należy od razu po ich ponownym zamontowaniu założyć dźwigienki, a później dokręcić śruby wewnętrzne i zewnętrzne. Pompowtryskiwacze uchodzą za jedne z najdroższych elementów, z których składa się silnik, a ponadto są postrzegane jako części naprawdę bardzo trwałe. Jednak w sytuacji, gdy dochodzi do ich uszkodzenia, należy jak najszybciej poddać je procesowi regeneracji, czy też wymianie, a następnie wyregulowaniu. Najlepiej i najbezpieczniej jest powierzyć takie zadanie specjalistom, którzy posługują się w serwisie odpowiednimi i przeznaczonymi do tego narzędziami. Należy jeszcze wspomnieć, że bardzo ważnym etapem po przykręceniu pompowtrysków, którego nie wolno pomijać jest ich ustawienie, które gwarantuje prawidłową pracę silnika przez kolejne tysiące godzin jazdy.

Wymontowanie i zamontowanie pompowtryskiwacza - Wymiana pompowtryskiwaczy 1.9 TDI

Wymontowanie pompowtryskiwaczy rozpoczyna się demontażem górnej osłonki paska zębatego i pokrywy głowicy silnika. Następnie nakrętki blokujące śruby regulacyjne oraz śruby mocujące należy poluzować i zdjąć oś zaworowych dźwigienek. W dalszym etapie następuje wymontowanie instalacji elektrycznej pompowtrysków i świec żarowych oraz ponowne poluzowanie śrub mocujących pompowtryskiwacze z nasadką. Ostatecznie pompowtryski wyjmuje się z gniazd głowicy za pomocą ściągacza. Po demontażu pompowtryskiwacze zazwyczaj poddawane są regeneracji albo wymianie, po czym testuje się je w celu sprawdzenia prawidłowości wszystkich parametrów. Jeśli wyniki testu okażą się poprawne, to wtedy podzespoły te są z powrotem instalowane w gniazdach.

1. Proces ustawienia pompowtrysków krok po kroku - Ustawienie pompowtrysków

Procesu ustawienia i wyregulowania pompowtryskiwaczy dokonuje się za pomocą czujnika zegarowego, zainstalowanego na wałku rozrządu. Z racji tego, że części te są w szczególności mechaniczne, a nie elektroniczne, to można to działanie przeprowadzić bez użycia komputera. Szczegółowo rozpoczyna się ono od ustawienia wału korbowego w takiej pozycji, żeby z jak największą mocą był w stanie naciskać na pompowtrysk. Następnie śruby na dźwigni dokręca się do oporu, po czym luzuje się je z powrotem o 180 stopni. W kolejnym zaś etapie, przy pomocy napięcia napinacza paska zębatego ustawia się moment rozpoczęcia wtrysku, tzw. BIP. Kompleksowa regulacja jest zawsze bardzo istotna, ponieważ bez niej praca pompowtryskiwaczy jest zaburzona i nieprawidłowa, a dodatkowo rzutuje na żywotność innych podzespołów.

Proces ustawienia pompowtrysków krok po kroku
Proces ustawienia pompowtrysków krok po kroku

2. Silnik TDI - montaż pompowtryskiwaczy - Z jaką siłą dokręcić pompowtryski 1.9 tdi

Do montażu pompowtryskiwaczy w silniku TDI niezbędne jest użycie odpowiednich narzędzi, a między innymi dużej suwmiarki do 400 mm i czujnika zegarowego. Zalecane jest przede wszystkim, żeby cały ten proces rozpoczynał się czyszczeniem gniazd, do których w późniejszym etapie wkładane są pompowtryski. W celu ułatwienia montażu można skorzystać z oleju silnikowego, który jest najbardziej neutralnym środkiem w środowisku pracy jednostki napędowej. Pompowtryskiwacze dokręca się za pomocą śrub w trzech etapach. W etapie pierwszym siła powinna wynosić 3Nm, w następnym 20Nm, a w ostatnim 30 Nm.